Tη δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας (27/09) η ΑΕΚ που επικράτησε εντός έδρας με το στενό 1-0 επί του Ολυμπιακού.

Λυτρωτη΄ς για την ομάδα της Λάρνακας ο Ιβάν Τριτσκόφσκι που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72′ άνοιξε το σκορ.

Νωρίτερα ο Ολυμπιακός στεκόταν πολύ καλά στο γήπεδο και δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στους «κιτρινοπράσινους». Ωστόσο η αποβολή του Σαμπίνια στο 54′ άλλαξε τις ισορροπίες και πλέον το έργο της ΑΕΚ έγινε πιο εύκολο.

Πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς και ο Ολυμπιακός στην 8η θέση με 4 βαθμούς.

Του Τάσου Θεοδώρου

RE-PLAY:

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1′ Έναρξη του αγώνα.

3′ Kόρνερ για την ΑΕΚ, περνά χωρίς αποτέλεσμα.

5′ Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση

6′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται καθώς ο Νταρμπισάιαρ ήταν σε θέση οφσάιντ. Σωστός ο βοηθός διαιτητής, Μάριος Δημητριάδης.

9′ Προσωρινή διακοπή στην αναμε΄τρηση. Στο έδαφος ο Μιλίσεβιτς.

10′ Αναγκαστική αλλαγή. Έξω ο Μιλίσεβιτς, μέσα ο Χριστοφόρου.

10′ Συνεχίζεται ο αγώνας.

12‘ Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ καθώς ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή και ήρθε σε επαφή με τον Μποβέδα. Ανατράπηκε η πορεία του πρώτου και ο διαιτητής του αγώνα Δημήτρης Κουμή συμβουλεύεται το VAR.

13′ Ο κ. Κουμή αποφασίζει ότι ο αγώνας συνεχίζεται, γιατί έκρινε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

19′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Τρισκόφσκι που κάνει το σουτ εντός περιοχής, από την κόντρα ευνοήθηκε ο Εγγλέζου που από κοντά ήταν άστοχος.

25′ Φτάνουμε στο ημίωρο του αγώνα σιγά-σιγά. Παραμένει το 0-0.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου για διαμαρτυρίες.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Σάλι για φάουλ στον Χριστοφόρου.

31′ Καλή προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό.

Από τα δεξιά ο Γουίλσον με ταχύτητα μπαίνει στην περιοχής της ΑΕΚ, μαρκάρεται από τον Χριστοφόρου, πέφτει στην περιοχή, σηκώνεται αμε΄σως, η φάση συνεχίστηκε.

32′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Σουτ του Ναούμ από το ύψος της περιοχής, δεν πέρασε η μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ οργανωμένος ο Ολυμπιακός στην μεσοαμυντική του γραμμή από την αρχή του παιχνιδιού μέχρι το ημίωρο. Η γηπεδούχος ΑΕΚ δυσκολεύεται να διασπάσει τις γραμμές και να γίνει απειλητική. Παραμένει δίκαια το ισόπαλο αποτέλεσμα.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμπίνια για πάτημα πάνω στον Ακοράν.

37′ Πιέζει ο Ολυμπιακός από τα αριστερά. Κερδίζει και το κόρνερ.

38′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Μετά από την εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Σαρφό, ο Γουακάσο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

43′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Πιάνει το δυνατό ευθύβολο σουτ από καλή θέση ο Φαράζ, μαζεύει ο Μολ.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγές στο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Έξω ο Ναούμ, μέσα ο Μάμας. Έξω ο Φάραζ, μέσα ο Εσπινόζα.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Εσπινόσα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο ντεμπούτο του, από κοντινή απόσταση έκανε την προβολή ο Μολ έσωσε την εστία του Ολυμπιακού.

51′ Επαφή του Μανρίκε με τον Ακοράν στα δεξιά, ένα μέτρο εκτός περιοχής, με τον τελευταίο να πέφτει στο έδαφος, καμία παράβαση λέει ο διαιτητής.

53′ Διακοπή και ΄ένταση στο παιχνίδι. Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Ολυμπιακού.

54′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Σαμπίνια.

55′ Το φάουλ έγινε από τον Σαμπίνια στον Εσπινόσα. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και απέβαλε τον παίκτη των φιλοξενούμενων.

55‘ Κίτρινη κάρτα και στον Σαφρό για διαμαρτυρίες.

55‘ Σε πολύ καλή θέση το φάουλ για την ΑΕΚ.

Απευθείας εκτέλεση από τον Εγγλέζου, η μπάλα μόλις άουτ. Σπουδαία εκτέλεση, όμως άστοχη από τον Κύπριο διεθνή.

59′ Η κάθετη από τον Τρισκόφσκι στον Ντάρμπισαϊαρ, σκοράρει από τα αριστερά με συρτό πλασέ ο τελευταίος, ωστόσο υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ. Άκυρο και αυτό το γκολ για τον Βρετανό.

ΣΧΟΛΙΟ: Φυσιολογικά μετά την αποβολή του Σαμπίνια, η ΑΕΚ επιχειρεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έχει γίνει πιο απειλητική. Απομένουν άλλα τριάντα λεπτά στο παιχνίδι.

61′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, περίπου στα 30 μέτρα.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Γουακάσο.

62′ Πίσω από την μπάλα Εγγλέζου και Τρισκόφσκι. Εκτελεί απευθείας ο τελευταίος, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και στη συνέχεια της φάσης κερδίζει επιθετικό φάουλ ο Γουακάσο.

65′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Σάλι, μέσα ο Κονφέ.

69′ Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ για σκληρό μαρκάρισμα του Μποβέδα στον Τρισκόφσκι εντός περιοχής. Ο διαιτητής αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά τώρα ζητά τη βοήθεια του VAR και νέα διακοπή στο παιχνίδι.

70′ ΠΕΝΑΛΤΙ υποδεικνύει ο κ. Κουμή μετά την υπόδειξη του VAR.

71′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι!

Έύστοχος ο Τρισκόφσκι από το σημείο του πέναλτι, στέλνει την μπάλα στην αντίθετη πλευρά και ανοίγει το σκορ.

72′ Μετά το γκολ ο αρχηγός της ΑΕΚ πήγε στον πάγκο και του έχει τοποθετηθεί δίχτυ στο κεφάλι καθώς είχε τραυματιστεί. Συνεχίζει με μπαταρισμένο το κεφάλι για το υπόλοιπο του αγώνα.

77′ Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Γουακάσο, μέσα ο Μάντζης. Έξω ο Κυριάκου, μέσα ο Ευτυχίδης.

78′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ντάρμπισαϊαρ, μέσα ο Ρομό.

83′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Άψογο κατέβασμα από τον Ρομό εκτός περιοχής, το γυριστό σουτ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

84′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ακοράν, μέσα ο Ταντί.

84′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα ο Καχ.

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.