Σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο ουσιαστικά βαθμολογικό ενδιαφέρων η Ανόρθωση επικράτησε του Ολυμπιακού με 4-1 και ανέβηκε στους 51 βαθμούς. Οι μαυροπράσινοι που είχαν ανάγκη τους βαθμούς διατηρούν μόνο βαθμολογικές ελπίδες καθώς παρέμειναν στους 27 βαθμούς και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας πάνω μόνο από τον Ακρίτα. Από το πρώτο μέρος η Ανόρθωση έψαχνε το γκολ το οποίο βρήκε με πέναλτι στο 26′ με τον Γκερέρο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα τα γκολ των γηπεδούχων διπλασίασε ο Χριστοφή με σουτ εκτός περιοχής. Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικά παρά τις αλλαγές των δύο ομάδων καθώς ξανά η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που βρήκε δίχτυα με τον Μπαισίνιο στο 53′ για να απαντήσει άμεσα ο Ολυμπιακός στο 55′ με τον Ντουρμισάι. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Χριστοφή με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του τερματοφύλακα Νεόφυτου Μιχαήλ. Με δέκα τελείωσε τον αγώνα ο Ολυμπιακός καθώς αποχώρισε τραυματίας ο Καλίλι ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές για την ομάδα του Τούτιτς.

Ανόρθωση (Μιχαίλοβιτς): Κεραυνός (Μιχαήλ 46΄), Μπαισίνιο (Παρούτης 70΄), Αντωνιάδης, Κορέιρα, Κάστρο, Γκερέρο (Τζούλιου 82΄), Αντωνίου, Σάμπο (Αρτυματάς 46΄), Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Μράζ (Αντονίν 70΄)
Στον πάγκο: Εμπραλίντζε, Γουαρίς, Κίκο, Νινγκά, Κορρέα, Ιωάννου, Αργυρού.

Ολυμπιακός (Τούτιτς):Μολ, Μουχτάρης, Έσσελινγκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης (Γιακουμάκης 59′), Χέντρικς (Κορόμα 60′), Γκόρουπετς, Χαλίλι, Χαραλάμπους, Αλσέους, Ντουρμσάι (Σλόγκαρ 66′)
Στον πάγκο: Τσάρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Δόσις, Ζευκής, Κορομά, Χατζημιτσής

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
7′ Προσπάθεια του Γκερέρο από πολύ μακρινή απόσταση, η μπάλα εκτός.
12΄Ο Μολ αποκρούει το σουτ του Μραζ από κοντά.
19΄Ευκαιρία της Ανόρθωσης, ο Μραζ έκανε το πλασε, ξανά ο Μολ.
21΄Ξανά ο Μολ νικητής στην μονομαχία με Μραζ.
23΄Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ελέγχεται από το VAR που συμφώνησε με την αρχική απόφαση του διαιτητή.
26΄Ο Γκερέρο νίκησε τον Μολ και 1-0 η Ανόρθωση.
34΄Μικρή διακοπή καθώς βρίσκεται στο έδαφος ο Κεραυνός.
36΄Χριστοφή με το δεξί στην γωνία του Μολ και 2-0.
39′ Σκοράρει ο Ντουρμισάι, οφσάιντ ο φορ του Ολυμπιακού, αντικανονικό το γκολ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
46΄Για την Ανόρθωση μέσα Αρτυματάς και Μιχαήλ, έξω οι Σαμπό και Κεραυνός.
46΄Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, μέσα ο Νάνι έξω ο Γκόρουμπετς.
53΄Μπαισίνιο από κοντά μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακό κάνει το 3-0.
55΄Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Ντουρμισάι και 3-1.
59΄Γιακουμάκης και Κορομά αντί Χέντριξ και Πεχλιβάνη
66΄Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ντουρμισάι μέσα ο Σλόγκαρ.
77΄Καλό φάουλ από τον Γιακουμάκη η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μιχαήλ.
78΄Αποχωρεί τραυματίας ο Καλίλι. Με δέκα ποδοσφαιριστές μέχρι το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός.