Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ για την 10η και τελευταία αγωνιστική της φετινής σεζόν, κλειδώνοντας το εισιτήριο της Ευρώπης. Οι κιτρινοπράσινοι με δύο πανομοιότυπα γκολ εξασφάλισαν την 3η θέση και του χρόνου θα αγωνίζονται ξανά στην Ευρώπη. Το σκορ άνοιξε ο Λόπες με κεφαλιά στο 45’ ενώ το 2-0 διαμόρφωσε με τον ίδιο τρόπο ο Γκονζάλεθ στο 66’. Ο Μπέζους σκόραρε στο 87’ όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Καρίμ στην αρχή της φάσης.
Με αυτή τη νίκη, οι κιτρινοπράσινοι ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα στους 66 βαθμούς και την 3η θέση. Από την άλλη η Ομόνοια έμεινε στην 6η θέση με 49.

Ομόνοια (Αυγουστή): Παναγή, Κίτσος (82′ Ν. Κυριακίδης), Λανγκ, Βενιζέλου, Λέζιακς, Χάμπος (82′ Ανδρέου), Κούσουλος, Σράντι, Ζαχαρίου (46′ Λοΐζου), Παπουλής (53′ Ανσαριφάρντ), Μπέζους.
Στον πάγκο: Ουζόχο, Χ. Κυριακίδης, Μπασιρού, Μιξ, Σάββα, Καϊάφας, Νεοφύτου.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Γκονζάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Σανχούρχο, Πονς (90+3′ Γκρόμοφ), Φαράζ (45′ Κάσας), Γκιούρτσο (90+3′ Τζιωρτής), Τρισκόφσκι (83′ Μάμας), Λόπες (90+3′ Χριστοφόρου).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ανδρέου, Ρίβας, Γιάκολις, Νίκολιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: – /  Λόπες (45′), Γκονζάλεθ (66′).

H ΕΞΕΛΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
8′ Ο Ζαχαρίου μπήκε στην περιοχή, αλλά Γκαρσία και Ροσάλες των έκλεισαν, με τον δεύτερο να απομακρύνει.
12′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Κίτσου ο Πίριτς αποκρούει και η μπάλα πάει στο δοκάρι!
20′ Σουτ του Σράντι, μόλις έξω.
30′ Κεφαλιά του Γκονζάλεθ από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
37′ Ο Χάμπος έκανε χέρι, ο ρεφ δεν σφύριξε τίποτα και μετά από VAR ελέγχθηκε διαπιστώθηκε πως η παράβαση ήταν εκτός και δεν μπορούσε να επέμβει.
43′ Kίτρινη στον Ροσάλες.
45′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Λόπες με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο ανοίγει το σκορ.

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Λοΐζου αντί Ζαχαρίου.
Κάσας εντός, Φαράζ εκτός.
53′ Ο Παπουλής αφήνει τη θέση του στον Ανσαριφάρντ και αποθεώνεται!

58′ Σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
66′ Ο Νεοφύτου παίρνει τη θέση του Σράντι.
66′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Γκονζάλεθ με κεφαλιά και πάλι μετά από κόρνερ, βάζει γερές βάσεις για να βρεθεί η ομάδα του στην Ευρώπη.

82′ Ανδρέου και Ν. Κυριακίδης αντί των Χάμπου και Κίτσο.
83′ Μάμας στη θέση του Τρισκόφσκι.
85′ Διπλή προσπάθεια από την ΑΕΚ με τους Ροσάλες και Γκιούρτσο, σε ετοιμότητα ο Παναγή.
87′ Ο Μπέζους με ένα τρομερό σουτ μείωσε για την Ομόνοια, όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Ανσαριφάρντ στην αρχή της φάσης.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Γκρόμοφ, Τζιωρτζής και Χριστοφόρου εντός, Πονς, Γκιούρτσο και Λόπες εκτός.