Με τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας να σηκώνουν το Κύπελλο στον ουρανό του άδειου «Αθλητικού Κέντρου Κίτιον» ολοκληρώθηκε η φετινή αγωνιστική περίοδος στο Futsal.
Σε ένα φανταστικό και αμφίρροπο παιχνίδι , διαφήμιση του αθλήματος το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της πρωταθλήτριας ΑΕΛ με 5-4 στα πέναλτι (5-5 κανονική διάρκεια) πανηγυρίζοντας έτσι την κατάκτηση του Κυπέλλου. Πραγματική διαφήμιση του αθλήματος το πρώτο μέρος με την ΑΕΛ να βρίσκει πρώτη δίχτυα με τον Ράφαελ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Η συνέχεια όμως άνηκε στους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας οι οποίοι σκόραραν με Ρεζάλα και Ιακώβου ανατρέποντας έτσι το σκορ.

Η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Φαμπριτσιο όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ξανά το ΑΠΟΕΛ με γκολ στο τέλος του ημιχρόνου με τον Γκόις. Στην επανάληψη η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε με δράστη τον Γκεβάρα κάνοντας το 3-3 ενώ ο Ανδρέου γύρισε το παιχνίδι τρία λεπτά αργότερα. Ο Ομήρου όμως σκόραρε για το ΑΠΟΕΛ κάνοντας το 4-4 πέντε λεπτά πριν το τέλος στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Οι πρωταθλήτρια ομάδα της ΑΕΛ ευτύχισε να σκοράρει με τον Χατζηγεωργίου για το 5-4 με τον Ομήρου όμως να έχει τον τελευταίο λόγο σκοράροντας στο τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης σε 5-5 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το δεύτερο μέρος. Στην άχαρη διαδικασία τον πέναλτι ο Ψηλογένης αποκρούοντας το πέναλτι του Ράφαελ χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Κονσεισάο, Ομήρου, Ιακώβου, Σκαρπάρης (Κόνιαλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Βασιλέιου, Καττιρτζής, Διονυσίου, Ρεζάλα)
ΑΕΛ: Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ράφαελ, Χατζηγεωργίου, Φαμπρίτσιο (Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Κάντζο, Χριστοδούλου, Ανδρέου Π., Ανδρέου Κ.)

ΈΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1΄ ΓΚΟΛ ΚΑΙ 0-1 Η ΑΕΛ. Από το πρώτο λεπτό η ΑΕΛ είναι μπροστά με προβολή του Ράφαελ από κοντά.
3΄ Τεράστια διπλή ευκαιρία από κοντά για τον Χατζηγεωργίου και την ΑΕΛ.
5΄ Νέα φάση με Φαμπριτσιο για την ΑΕΛ.
ΓΚΟΛ ΤΟ ΑΠΟΕΛ 1-1. Όμορφο τέρμα από τον Ρεζάλα στην πρώτη ουσιαστικά φάση του ΑΠΟΕΛ.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ 2-1. Ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, Ιακώβου σκοράρει και ανατρέπει το σκορ.
13΄ ΓΚΟΛ ΚΑΙ 2-2 Η ΑΕΛ. Ο Φαμπρίτσιο σκοράρει ισοφαρίζοντας για την ΑΕΛ.
20΄ ΓΚΟΛ ΤΟ ΑΠΟΕΛ 3-2. Ο Γκόις σκοράρει στο τέλος του ημίχρονου και 3-2.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
Έναρξη δευτέρου μέρους
29΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ 3-3. Ο Γκεβάρα έκανα το 3-3 νικώντας από κοντά τον εξαιρετικό σήμερα Ψηλογένη.
32΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ 3-4. Ανδρέου σκοράρει και η ΑΕΛ ξανά μπροστά μετά το 0-1 του πρώτου λεπτού!
35΄ΓΚΟΛ ΚΑΙ 4-4 ΤΟ ΑΠΟΕΛ. Ο Ομήρου σκόραρε από κοντά πέντε λεπτά πριν το τέλος.
Τέλος κανονικής διάρκειας. Παράταση για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ σε ένα συναρπαστικό αγώνα.
ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
42΄ΓΚΟΛ Η ΑΕΛ 4-5. Ο Χατζηγεωργίου σκοράρει και η ΑΕΛ αγκαλιά με τον τίτλο.
44΄ ΓΚΟΛ ΤΟ ΑΠΟΕΛ 5-5. Φανταστικό παιχνίδι… Το ΑΠΟΕΛ σκοράρει για το 5-5 στο τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης.