Με το αριστερό άρχισε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024 η Εθνική μας ομάδα καθώς γνώρισε την ήττα από την Σκωτία με 3-0.
Η Εθνική μας δεν κατάφερε να κοντράρει τους γηπεδούχους, καθώς σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απείλησε ουσιαστικά την Σκωτία. Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή στο πρώτο μέρος χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα την άμυνα της Εθνικής μας. Μια κόντρα από σέντρα του Ρόμπερτσον πάνω στον Γκόκιτς έβγαλε τον ΜακΓκιν μόνο του απέναντι στον Δημητρίου κάνοντας έτσι το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη παρά τις αλλαγές η εικόνα της Εθνικής μας δεν άλλαξε έτσι μοιραία ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους στο 87΄από λάθος της άμυνας με τον McTominay. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά ο McTominay σκότωσε κάθε όνειρο των διεθνών μας δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Σκωτίας ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε τον αγώνα η Εθνική μας ομάδα έπειτα από κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ιωάννου.

ΣΚΩΤΙΑ: Γκαν, Ρόμπερτσον, Ψάνλι, Τίρνεϊ, Μακ Γκιν, Μακ Γκρέγκορ, Άνταμς (57′ Ντάικς), Πόρτεους, Άμστρονγκ (67′ Μακ  Τόμινεϊ), Τζακ (67′ Κρίστι), Χίκεϊ (79′ Πάτερσον).

ΚΥΠΡΟΣ:Δημητρίου, Ρομπέρζ, Γκόγκιτς (79΄ Λοίζου), Κούσουλος (45′ Σπόλιαριτς), Ν.Ιωαννου, Αντωνίου, Αρτυματάς, Λαίφης, Χάμπος Κυριάκου (67΄ Χαραλάμπους), Κάστανος (79΄ Τζιωνής) Πίττας (67΄ Κακουλλής).

ΣΚΟΡΕΡ: 21΄Μακ Γκιν, 87′, 95′ Μακ Τόμινεϊ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άμστρονγκ, Πόρτεους / Κάστανος, Ιωάννου.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ιωάννου
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 50,000

Διαιτητής: Στρούκαν Ντούγιε
Α’ Βοηθός: Ζομπένιτσα Μπόγιαν
Β’ Βοηθός: Γιάκσιτς Άλεν
4ος: Πάγιατς Ίγκορ

3′ Πρώτο κόρνερ για την Σκωτία, έβγαλε η άμυνα της Εθνικής μας.
10′ Πρώτη φάση για την Σκωτία, έπειτα από κλέψιμο έξω από την περιοχή μας. Το σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκε στόχο.
14′ Hickey μπήκε από δεξιά έκανε το σουτ αλλά έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Δημητρίου.
15′ Κίτρινη κάρτα στον Άμστρονγκ έπειτα από σκληρό φάουλ στον Κάστανο.
17′ Πρώτη τελική για την Εθνική μας με σουτ εκτός περιοχής από τον Κάστανο.
21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ με προβολή του McGinn από κοντά. Γίνεται έλεγχος από το VAR.
22′ Κανονικά μέτρησε τον γκολ της Σκωτίας και 1-0.
27′ Σουτ από μακριά από τον Πίττα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων χωρίς όμως αποτέλεσμα.
30′ Κάρτα για θέατρο στον Κάστανο.
40′ Έπεσε κάπως ο ρυθμός. Πέντε λεπτά ακόμα
43′ Σουτ από τον Άνταμς μέσα από την περιοχή μεγάλη απόκρουση από τον Δημητρίου ξανά.
Τέλος πρώτου μέρους!
Στον αγώνα ο Σπόλιαριτς αντί του Κούσουλου.
Έναρξη δευτέρου μέρους!
55΄Τίποτα το αξιοσημείωτο σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά.
65′ Ρόμπερτσον το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κανένας να ακουμπήσει την μπάλα.
67′ Χάμπος έξω, μέσα ο Χαραλάμπους και ο Κακουλλής στην θέση του Πίττα.
68΄Τεράστια τριπλή μεγάλη ευκαιρία για την Σκωτία με μοιραίο τον Κρίστι.
79΄Τζιωνής στην θέση του Κάστανου και ο Λοίζου αντί του Γκόκιτς.
85΄Σουτ του Κακουλλή στην αγκαλά του τερματοφύλακα της Σκωτίας.
87΄ΓΚΟΛ ΚΑΙ 2-0 με τον McTominay από κοντά νίκησε τον Δημητρίου.
93΄ΓΚΟΛ ΚΑΙ 3-0 ξανά με τον McTominay.
95′ Κόκκινη κάρτα στον Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.