Ήθελε, προσπάθησε, το έψαξε, το κυνήγησε, αλλά δεν ήρθε το θετικό αποτέλεσμα για την Ομόνοια κόντρα στον Απόλλωνα. Είχε τα καλά της διαστήματα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Κύπριος τεχνικός δεν στάθηκε σε αυτό. Επεσήμανε το πιο σημαντικό, αυτό που θα κρίνει όλη τη σεζόν των πρασίνων. Ποιο είναι αυτό; Τα εύκολα γκολ που δέχεται… Δεν μπορείς να βρίσκεσαι πίσω στο σκορ με μια τραγική έξοδο του τερματοφύλακα σου (βλέπε Φαμπιάνο) και τη συνεργασία δύο κεντρικών αμυντικών των αντιπάλων (!), κάτι που έγινε στο 1-0 του Απόλλωνα με τον Πεϊμπέρνς να γυρίζει στον Εκπολό. Δεν γίνεται με την εμπειρία που έχει, με την ποδοσφαιρική οξυδέρκεια που τον διακατέχει, με την ποιότητα που κουβαλά να κάνει ένα τέτοιο πέναλτι. Ο λόγος για τον Φώτη Παπουλή. Πιθανότατα θα ήταν η… κακιά στιγμή ωστόσο το πέναλτι που παραχώρησε στους γαλάζιους ήταν πολύ επιπόλαιο. Επιπλέον, δεν μπορείς να αφήνεις «γυμνή» την άμυνα σου όταν έχεις στημένη φάση. Το τρίτο γκολ του Απόλλωνα προήλθε από μια αντεπίθεση που ο τελευταίος παίκτης ήταν ο Λέζιακς! Προσέξτε, δεν κατηγορούμε κανέναν ποδοσφαιριστή ούτε η προσπάθεια που έγινε μειώνεται. Απλά παραθέτουμε τα γεγονότα και στεκόμαστε στην τοποθέτηση του κόουτς. Θα πει κάποιος, ότι μίλησε και για τη φάση του 81ου λεπτού με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει σωτήρια την κεφαλιά του Κούσουλου… Συμφωνούμε, αλλά που πρέπει να εστιάσει κανείς; Στο πως να γίνεται καλύτερος και εν προκειμένη στην αμυντική λειτουργία. Ούτε οι αλλαγές στην 11άδα είναι δικαιολογία…
Τα είδε, τα πρόσεξε και ώρα να τα διορθώσει ο Σωφρόνης Αυγουστή και ήταν πολύ σωστή η παρατήρηση του. Αν συνεχίσουν να δέχονται εύκολα γκολ και να κάνουν λάθη στην άμυνα τότε θα αποκλειστούν και θα χαθεί ο μοναδικός στόχος της χρονιάς που είναι το κύπελλο. Στην περίπτωση της Ομόνοιας, οι λεπτομέρειες είναι αυτές που θα κρίνουν τη σεζόν και στο ντέρμπι του «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» δεν έκανε ότι και στα προηγούμενα ματς για να τις έχει μαζί της.