Με γκολ του Ιωάννου στο 74ο λεπτό η Oμόνοια 29ης Μαίου επικράτησε 1-0 του Εθνικού Άχνας στο Δάλι και έβαλε… φωτιά στην μάχη της ανόδου καθώς μπήκε και αυτή σφήνα στο κόλπο.
Ήταν ένα παιχνίδι που δεν πρόσφερε θέαμα, ούτε είχε τις πολλές φάσεις αλλά σε μια από αυτές που βρήκε η ομάδα του Γιάννου Λυμπουρή την έκανε γκολ, πανηγύρισε τη νίκη και έφτασε στους 37 βαθμούς.

OMΟΝΟΙA 29Μ.: Παπαστυλιανού, Σπύρου (85′ Φιλίππου), Ιωάννου, Ανδρέου, Αρτεμίου (85′ Φώτη), Γαβριηλίδης, Κύπρου, Ματθαίου (67′ Αντωνίου), Γκόμεθ, Βασιλείου (59′ Φροξυλιάς), Δημητρίου

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Γκοροπέφσεκ, Περατικός, Βάντερ, Αλβαρίνιο (87′ Καλλένος), Κουντόμπιακ, Μ. Χαραλάμπους, Κυπριανού (85′ Δ.Χαραλάμπους), Χριστοφή, Λεάο, Κούτσακος (59′ Ηλία)

Διαιτητής ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΕΧΡΑΝΥ
Α’ Βοηθός Διαιτητής ΑΔΑΜΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Β’ Βοηθός Διαιτητής ΜΑΡΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ
Τέταρτος Διαιτητής: ΠΑΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ
Παρατηρητής ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

——————————————————

5′
Απειλεί η Oμόνοια 29Μ. Ο Δημητρίου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
6′ Κίτρινη κάρτα στον Σπύρου για τράβηγμα στον Αλβαρίνιο.
14′ Σουτ του Γιόρντι Γκόμεθ στα χέρια του Μπογκαντίνοφ.
20′ Σουτ του Κούτσακου από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Ιωάννου.
27′ Ο Ματθαίου έκλεψε από τον Περατικό, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
35′ Κεφαλιά του Κούτσακου αδύναμη, στα χέρια του Παπαστυλιανού.
36′ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29ης Μαίου. Επέμεινε, κράτησε μπάλα, έκανε το διαγώνιο σουτ και ανάγκασε τον Μπογκαντίνοφ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
44′ Κίτρινη κάρτα στον Λεάο για διαμαρτυρίες.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
50′
Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Κύπρου έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μπογκαντίνοφ σε δύσκολη απόκρουση.
56′ Κίτρινη κάρτα στον Βάντερ.
63′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.  Κύπρου έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στην συμβολή των δοκαριών του Μπογκαντίνοφ.
70′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Φαλτσαριστό σουτ του Βάντερ, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαστυλιανού.
74′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Oμόνοια 29ης Μαίου. Ο Αρτεμίου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.