Η Ομόνοια «άγγιξε» τον τίτλο 2022-2023. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 1-3 σετ σε 110’ και προηγείται με 3-0 στις νίκες, θέλοντας άλλη μια για να κατακτήσει το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Αντίθετα, το ΑΠΟΕΛ έχασε παρά την πολύ καλή του προσπάθεια και η  κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 38 χρόνια είναι πάρα πολύ δύσκολη, αφού χρειάζεται τέσσερεις σερί νίκες. Ο επόμενος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή (3/3) στις 20:00 στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».
Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ με την Ομόνοια να επικρατεί 26-28 σε 28’ και να προηγείται 10-1 σετ. Το AΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 12-04 ελέγχοντας το σετ. Οι «τριφυλλοφόροι» όμως αντέδρασαν και μείωσαν 16-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το ΑΠΟΕΛ διατήρησε τα κεκτημένα 23-17 και επικράτησε 25-17 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1 τον τελικό.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με νταμπλ –σκορ με την έναρξη του τρίτου σετ 06-03 βάζοντας πίεση στην Ομόνοια. Η Ομόνοια προηγήθηκε 10-11, αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 13-13 και προηγήθηκε 15-14. Ο αγώνας συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι και η Ομόνοια προηγήθηκε 21-22 και επικράτησε 23-25 σε 29’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.
Η Ομόνοια προηγήθηκε 00-04 στο τέταρτο σετ  και έβαλε βάσεις νίκης. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -3 05-08 και 08-10 με τους «πράσινους» να αυξήσουν στους πέντε πόντους  08-13. Η ομάδα του Μέλκα δεν άφησε τους παίκτες του Σάββα Σάββα να ξεφύγουν και μείωσαν στον πόντο 15-16. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα 17-19. Στο φινάλε του σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι με την Ομόνοια να επικρατεί 22-25 σε 27’ και να νικάει με 1-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ):Madei, Xρυσοστόμου, Ευσταθίου, Vanags, Αποστόλου, Uuscari – Λίμπερο: Παντελή. – Λίμπερο: Αντωνιάδης, Βερέϊς

OMONOIA (Σ.ΣΑΒΒΑ): Αntipkin, Godoi, Πετρακκίδης, Αλεξίου, Dvorranen, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Λοϊζου, Μαυρομμάτης.

Διαιτητές: Χρίστος Μαϊφόσιης – Κώστας Στεφανής