Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να πιάσει τις Μπάγερν Μονάχου και Ουνιόν Βερολίνου (αμφότερες με ματς λιγότερο) σπατάλησε η Φράιμπουργκ, μένοντας στην εντός έδρας ισοπαλία με την Μπάγερ Λεβερκούζεν (1-1), για την 22η αγωνιστική της Bundesliga.
Στο κατάμεστο και χιονισμένο «Europa-Park Stadion», οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 28′, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο από τα 25-30 μέτρα!
Οι «ασπιρίνες» πίεσαν για την ισοφάριση, φτάνοντας κοντά στο γκολ σε τρεις καλές περιπτώσεις πριν το ημίχρονο.
Στην επανάληψη, η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς, με τον Αμζούν στο 67′ να κάνει το 1-1 με κοντινή προβολή έπειτα από γύρισμα του Μπάκερ.
Αποτέλεσμα, με το οποίο η Φράιμπουργκ έμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 41 πόντους και στο -5 από την κορυφή, με την Μπάγερ από την άλλη, να παραμένει 11η με 28 βαθμούς.