Έστησε πάρτι με καλεσμένη τη Μόντσα η Σαλερνιτάνα! Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα καθάρισε σε 15′ λεπτά τους «μπιανκορόσι» στο Σαλέρνο (3-0) και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στη Serie A, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!
Πρώτη νίκη για τον Σόουζα στον πάγκο της Σαλερνιτάνα που την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στη Γένοβα για το ντέρμπι της «ουράς» με τη Σαμπντόρια. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Μόντσα που παρέμεινε ωστόσο στην 11η θέση μετά από 24 αγωνιστικές.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ρυθμός του πρώτου μέρους ήταν κακός με την Μόντσα να έχει την κατοχή και να πλησιάζει περισσότερο την περιοχή των γηπεδούχων. Η μοναδική ευκαιρία ανήκε στους «μπιανκορόσι» με τον Πεσίνα να κάνει όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, να κάνει τη σέντρα στον Σουρία όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον Οτσόα.
Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αρκετά δυναμικά πιέζοντας ψηλά. Στο 52′ η Σαλερνιτάνα πήρε προβάδισμα με τον Κουλιμπαλί να υποδέχεται άψογα την μπάλα από την ασίστ του Καντρέβα, κάνοντας με θαυμάσιο σουτ το 1-0.
Όπως ήταν φυσιολογικό η Μόντσα πήρε μέτρα στο γήπεδο και το πλήρωσε, καθώς στο 65‘ η τρομερή αντεπίθεση της Σαλερνιτάνα κατέληξε σε γκολ. Πάσα του Μπράνταριτς στον Γρηγόρη Κάστανο, με τον Κύπριο να νικά τον Κράνιο με φανταστικό τελείωμα για το 2-0.
Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Αντόνιο Καντρέβα στο έξι λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την μεταμορφωμένη Σαλερνιτάνα.
Μάλιστα στις καθυστερήσεις η ομάδα του Πάουλο Σόουζα έφτασε μια ανάσα από το 4-0 με τον Πιόντεκ, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.