H Ανόρθωση εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Όμιλο 5-8 και μαθηματικά. Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023 στο πλαίσιο της  16ης αγωνιστικής, 2ης του Ομίλου επιβλήθηκε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» της Lemesos Volleyball 3-1 σε 97’.
Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε στο πρώτο σετ 25-18 σε 21’ και προηγήθηκε 1-0. Η Ανόρθωση διατήρησε το προβάδισμα 13-15 και 21-24 για να επικρατήσει 25-22 σε 27’ και αύξησε 2-0 το σκορ. H Lemesos Volleyball ήταν πολύ καλή στο τρίτο σετ και αφού προηγήθηκε 13-06 κέρδισε 16-25 σε 22’ και μείωσε 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση προηγήθηκε 16-18 και επικράτησε 25-21 σε 27’ και κέρδισε 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (P MOTALA): Ιωάννου, Maciagowski, Τζιακίδου, Xαραλάμπους, Ardila, Flores –Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Aλλαγές: Βασιλείου, Θεμιστοκλέους, Θεοδότου, Χριστοδούλου.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Παναγιώτου, Σιαπάνη, Van der Veen, Στυλιανού, Murambi, Gouchlin –Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Μιχαήλ – Αλλαγές: Λάσπου, Κέστα,.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ  2-3 (22-25, 25-17, 25-21, 23-25, 09-15)

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων μέσα στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» αφού επικράτησε στο ντέρμπι  κορυφής της Ολυμπιάδας  Νεαπόλεως με 2-3 σετ  σε 123’ και μείωσε στον πόντο από την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Ν.
Οι Λεμεσιανές προηγήθηκαν 0-1 αφού κέρδισαν στο πρώτο σετ 22-25 σε 26’.  Η Ολυμπιάδα έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και επικράτησε 25-17 σε 26’ και ισοφάρισε 1-1. Οι «μελανόλευκες» στο τρίτο σετ κέρδισαν με 25-21  και ανέτρεψαν το σκορ κάνοντας το 2-1.
Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ με τις «γαλάζιες» να επικρατούν 23-25 σε 29’ και ισοφάρισαν σε 2-2. Το πέμπτο σετ ο Property Gallery Aπόλλων ήταν πολύ καλύτερος προηγήθηκε 01-07 και 04-10 για να επικρατήσει με 09-15 σε 17’ και να κερδίσει με 2-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(P.FONGEL): Mudritskaya, Ριαλά, Κωνσταντίνου, Drodz, Vigaars, Ηudima – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Νικολάου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Nogueras, Stalzer, Λάμπρου, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο 1: Δαϋϊδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Στυλιανού.

ΓΗΠΕΔΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Robo Markets ΑΕΛ  2-3 (25-17, 24-26, 25-20, 20-25,10-15)

Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε μετά από εξαιρετικό παιχνίδι της Νέας Σαλαμίνας στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου και εδραιώθηκε στην 3η θέση.
Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το πρώτο σετ 25-17 και προηγήθηκε 1-0. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 16-19 και επικράτησαν 24-26 σε 29’  ισοφαρίζοντας 1-1. H Nέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 17-14 για να επικρατήσει 25-20 σε 25’ και προηγήθηκε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ πήρε τα ηνία και επικράτησε 20-25 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2. Στο τάϊ – μπρέικ  η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 02-07 για να επικρατήσει 10-15 σε 14’ για να κερδίσει 2-3.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Shevkenek, Sharlissa, Κυριάκου, Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Θεοδούλου, Σιαλή.

Robo Markets ΑΕΛ (Ε.QUENTA): Fayad, Αριστείδου, Chkatarashvili, Petrovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή – Αλλαγές: Θεοφίλου, Θεοδοσίου, Zvereva, Παλιομυλίτη.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. – AΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ 3-2 (23-25, 25-22, 25-18, 25-27, 15-10)
Σπουδαία νίκη πέτυχε στη μάχη της επιβίωσης για τον Όμιλο 5-8 ο Δικέφαλος Γερίου επί του Άρη Πολεμίου με 3-2 εκμεταλλευόμενος την έδρα του. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τα σετ και τον Δικέφαλο να επικρατεί στο πέμπτο σετ.
Στο πρώτο σετ ο Άρης Π. επικράτησε 23-25 σε 24’ και προηγήθηκε 0-1 σετ. Ο Δικέφαλος πήρε το δεύτερο σετ επικρατώντας 25-22 σε 26’ και ισοφάρισε 1-1 σετ. Ο Δικέφαλος έκανε πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε το τρίτο σετ 25-18 γράφοντας το 2-1 σετ σε 23′
Οι «πράσινες» μετά από συναρπαστικό σετ επικράτησαν 25-27 σε 30’ και ισοφάρισε 2 -2. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ όταν ο Δικέφαλος επικράτησε 15-10 σε 15’ και κέρδισε 3-2 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ.(Δ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Τσουτσούκη, Karambinovich, Παμπακά, Karabegovic, Μόλλα, Γεωργιάδου – Λίμπερο 1: Τσαγγαρά, Λίμπερο 2: Αθανασιάδιου – Αλλαγές: Παντελίδου,Φώτσιου.

ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Χατζηχριστοδούλου, Μ. Κουππή, Kadyrova, Πέτρου, Khovalkina, Castillo – Λίμπερο 1: Ρ. Κουππή, Λίμπερο 2: Παπά – Αλλαγές: Μ. Χατζηχριστοδούλου.