Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 6-3 της Ομόνοιας και παρέμεινε ζωντανό στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί αυτό στους τελικούς πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη επί το «αιώνιου» αντίπαλου. Οι γαλαζοκίτρινοι, πλέον χρειάζονται τέσσερεις νίκες για να πάρουν το εισιτήριο, ενώ οι πράσινοι μόλις μία. Υπενθυμίζεται πως στους τελικούς προκρίνεται η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 5 νίκες.
Το σκορ (1-0) άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι μόλις 2’ με δυνατό διαγώνιο σουτ του Σέζαρ, ενώ μπορούσαν να πάρουν κεφάλι δύο τερμάτων αν η προσπάθεια του Πεϊσόλα στο 11’ δεν σταματούσε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Γκοές όχι μόνο έφτασαν στην ισοφάριση αλλά έφεραν «τούμπα» το ματς! Ο Βραζιλιάνος μέσα σε ένα λεπτό 14’ και 15’ πέτυχε τα γκολ για το 2-1. Στο τέλος του α’ μέρους, δηλαδή στο 20ο λεπτό, οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν κι’ άλλο γκολ με πλασέ του Ιακώβου σε κενή εστία για το 3-1.
Στην επανάληψη, η Ομόνοια μείωσε σε  3-2 με τον Ελ Κέμπε στο 21’, αλλά αυτό κράτησε μόλις μερικά δευτερόλεπτα αφού ο Σκαμπύλης απάντησε άμεσα με δυνατό σουτ γράφοντας το 4-2.
Στο 30’ ο Πεϊσόλα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς πετυχαίνοντας το 4-3, όμως ο Σκαρπάρης με έναν κεραυνό σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 37’ δεν άφησε πολλά περιθώρια διαμορφώνοντας το 5-3. Στο 38’ και η Ομόνοια παίζοντας με flying keeper, ο Ψηλογένης σκόραρε από την εστία του για το τελικό 6-3 που αφήνει το ΑΠΟΕΛ να ελπίζει και να διεκδικεί τις πιθανότητες του στον δρόμο προς τους τελικούς.

Οι αρχικές 5άδες:
ΑΠΟΕΛ (Μούρος): Ψηλογένης, Γκοές, Ιακώβου, Σκαρπάρης, Ρεζάλα.
Στον πάγκο: Κόνιαλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Βασιλείου, Καττιρτζής, Διονυσίου, Περικλέους.

Ομόνοια (Παρασκευά): Σκαμπύλης, Μαντέλι, Κουλουμπρής, Σέζαρ, Πεϊσόλα
Στον πάγκο: Χριστοφόρου, Λακούφης, Αλεξίου, Στυλιανού, Ιωάννου, Ελ Κέμπε, Τσίτσος.

ΣΚΟΡΕΡ: Γκοές (14′,15′), Ιακώβου (20′), Σκαρπάρης (21′,37′) / Σέζαρ (2′), Ελ Κέμπε (21′), Πεϊσόλα (30′).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Σέζαρ με δυνατό διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ.
8’19” Κίτρινη στον Ελ Κέμπε.
11′ Δοκάρι για την Ομόνοια σε σουτ του Πεϊσόλα.
14′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Γκοές με σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.
15′ ΓΚΟΛ 2-1. Σκόρερ και πάλι ο Γκοές με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ στην αριστερή γωνιά του Σκαμπύλη.
20′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ιακώβου έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους με κοντινό πλασέ σε κενή εστία.
TΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
21′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Ελ Κέμπε μειώνει.
21′ ΓΚΟΛ 4-2. Με μακρινό σουτ ο Σκαρπάρης απαντάει άμεσα.
24′ Κίτρινη στον Διονυσίου.
30′ ΓΚΟΛ 4-3. Ο Πεϊσόλα μειώνει και δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.
37′ ΓΚΟΛ 5-3. Καταπληκτικό γκολ του Σκαρπάρη με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
38′ ΓΚΟΛ 6-3. Σκόρερ και ο Ψηλογένης.