Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του ντέρμπι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας της Ομόνοιας με 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σάμουελ Μραζ, ο οποίος στο ντεμπούτο του στην 11άδα πέτυχε χατ τρικ!
Αρχικά ισοφάρισε στο 45’, με την Ομόνοια να προηγείται στο 30’ με τον Λοΐζου, με τον Σλοβάκο επιθετικό να σκοράρει άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (53’, 73’), με τον Αντονίν Κορτές στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα!
Ο αγώνας άρχισε με 25λεπτη καθυστέρηση λόγω ρίψης κροτίδων. Η Ανόρθωση, που γιόρτασε με τον πλέον ιδανικό τρόπο τα γενέθλιά της, ήταν γενικά πολύ καλύτερη από την Ομόνοια, η οποία έμεινε μακριά από τις νίκες για 3η σερί αγωνιστική…

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Σάμπο, Τεχέρα, Ιωάννου (80′ Φερέιρα), Παρούτης (87′ Αντωνίου), Γκερέρο (68′ Χριστοφή), Μραζ (87′ Αντονίν).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Αντονίν, Αντωνίου, Πάντσεον, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ψάλτης (57′ Μάθιους), Λέζιακς, Λανγκ, Γιούστε, Κασάμα (57′ Μπασιρού), Κούσουλος (65′ Παπουλής), Μπέζους (77′ Σράντι), Λοΐζου (57′ Ζαχαρίου), Μπάρκερ, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Μάθιους, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκερέρο, Αμπαρτζουμιάν / Ψάλτης (3η), Ανσαριφάρντ, Γιούστε (3η)
ΣΚΟΡΕΡ: Μραζ (45′, 53′, 73′), Αντονίν (90+4′) / Λοΐζου (30′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Έναρξη αγώνα μετά από 25λεπτη καθυστέρηση, λόγω ρίψης κροτίδων και καπνογόνων (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ).
2’ Ο Ιωάννου από κοντά πλάσαρε αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε! Πολύ καλή φάση για την Ανόρθωση.
5’ Διαγώνιο σουτ του Μπάρκερ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λόρια! Πρώτη καλή φάση και για την Ομόνοια.
7’ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Σουτ του Ανσαριφάρντ στην περιοχή, νέα δύσκολη απόκρουση απ’ τον Λόρια.
8’ Νέα ευκαιρία για τους πράσινους! Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Λανγκ έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα μόλις έξω!
23’ Σουτ από τον Σάμπο από πολύ καλή θέση, ο Λέζιακς με το σώμα ανέκοψε την πορεία της μπάλας.
28’ Κίτρινη στον Ψάλτη για φάουλ στον Παρούτη. Συμπληρώνει τρεις.
30’ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σουτ του Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος κι έκοψε ο Λανγκ!
30’ 0-1 Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Ολέθριο λάθος του Σάμπο, στη συνέχεια ο Ανσαριφάρντ έστρωσε στον Λοΐζου, ο οποίος με πλασέ στην περιοχή άνοιξε το σκορ!
33’ Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ.
45’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Λάθος από τον Κούσουλο και μετά από ασίστ του Γκερέρο, ο Μραζ με ωραίο πλασέ στην περιοχή φέρνει το ματς στα ίσα!

52’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Αφύλακτος ο Μραζ έκανε το πλασέ εντός περιοχής, έδιωξε σωτήρια ο Φαμπιάνο!
53’ 2-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ξανά με τον Μραζ, με πλασέ στην περιοχή!
56’ Κίτρινη στον Γκερέρο.
57’ Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια. Μάθιους, Μπασιρού και Ζαχαρίου αντί Ψάλτη, Κασάμα και Λοΐζου.
61’ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.
65’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Παπουλής αντί Κούσουλου.
68’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή αντί του Γκερέρο.
73’ 3-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Πάλι με πλασέ του Μραζ στην περιοχή! Χατ τρικ από τον Σλοβάκο!
77’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Σράντι αντί του Μπέζους.
80’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα στη θέση του Ιωάννου.
81’ Κίτρινη στον Γιούστε. Συμπληρώνει τρεις.
87’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Αντωνίου και Αντονίν αντί Παρούτη και Μραζ.
89’ Κίτρινη στον Σάμπο.
90+4’ 4-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Με σκόρερ τον Αντονίν Κορτές με σουτ στην περιοχή!