Μεγάλη νίκη για την Καρμιώτισσα που ξέφυγε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη και βύθισε ακόμα περισσότερο τον Ακρίτα.
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή επικράτησε 2-0 του Ακρίτα μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», ξέφυγε 10 βαθμούς από την 11η θέση αι άφησε πίσω της την ομάδα της Χλώρακας 12 ολόκληρους βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο α’ ημίχρονο, πέτυχαν δύο γκολ και όπως αποδείχθηκε… καθάρισαν.
Πολύ νωρίς στο 5ο λεπτό ο Λυκίνι με μια γκολάρα από τα 30 μέτρα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 26’ ο Ελ Αλουχί με πέναλτι έκανε το 2-0.
Η Καμριώτισσα πέτυχε και τρίτο γκολ στο 65’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Κουλιμπαλί.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Πεντρέου, Πογκέν, Κονέ (29′ Ελ Τζεμιλί), Άμπραχαμ (69′ Πικής), Δημοσθένους (29′ Ντραμέ), Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Σαραβάνια, Λόπες (69′ Αραούχο), Τόρες
Στον πάγκο: Καστελιάνι, Σουλειμάν, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα,  Εράσο, Κλεμέντε, Φουριέλ, Καραγιάννης

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί (73′ Οικονομίδης), Ελ Αλουχί, Καλτσάς, (62′  Νεοφύτου) Γκαντινάρου, Τζανακάκης (62′ Σελούτσκα), Αγγελή, Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγα, Λουκίλι

Παρατηρητής Διαιτησίας:  Κυριάκου Αγγέλα

5′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Καρμιώτισσα με έναν κεραυνό του Λουκίλι από τα 30 μέτρα.
22′ Γυριστό σουτ ου Καλτσά στην κίνηση, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
24′ Κερδίζει πέναλτι η Καρμιώτισσα για χέρι του Σαραβάνια σε μια μονομαχία με τον Ντούρις. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση, τον ενημέρωσε το VAR, το είδε ξανά και άλλαξε απόφαση.
26′ ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Ελ Αλούχι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, δεν αστόχησε και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην Καρμιώτισσα.
33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Τόρες έφυγε πίσω από την άμυνα της Καρμιώτισσας, έκανε το πλασέ αλλά ο Περντρέου απέκρουσε την μπάλα.
44′ Σέντρα του Τζανακάκη από αριστερά, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β΄ ημιχρόνου.
46′
Κεφαλιά του Ντραμέ έξω.
59′ Καλό σουτ του Γαβριήλ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
65′ Σκοράρει η Καρμιώτισσα με τον Κουλιμπαλί αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.