Οι Νάγκετς παρατάχθηκαν στο Μιλγουόκι χωρίς τα 4/5 της βασικής τους πεντάδας (Γιοκιτς, Μάρι, Πόρτερ, Κάλντουελ-Πόουπ). Κάτι όμως το πάθος των παγκιτών τους, κάτι το γεγονός ότι οι Μπακς τους υποτίμησαν, το Ντένβερ έμεινε στο ματς για 46 λεπτά, πριν τελικά οι Μπακς καταφέρουν να φτάσουν στην νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτριο βράδυ και χρειάστηκε αρκετή ώρα για να βρει τα πατήματά του. Παρά το κακό του ξεκίνημα όμως δεν αποθαρρύνθηκε και τελικά βρήκε ρυθμό μέσα από την γραμμή των βολών, για να οδηγήσει το Μιλγουόκι στην νίκη, σταματώντας στους 33 πόντους και τα 14 ριμπάουντ, μαζί όμως με 9 λάθη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 20 πόντους και ο Πατ Κόνατον με 19 πόντους με 5/6 τρίποντα έδωσαν τις λύσεις που έπρεπε στα Ελάφια, ενώ ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 10 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής, για ένα Μιλγουόκι που πλέον έχει ρεκόρ 31-17 (19-5 εντός έδρας, 12-12 εκτός έδρας).

Για τους Νάγκετς, που με ρεκόρ 34-15 (22-4 εντός έδρας, 12-11 εκτός έδρας) παραμένουν στην κορυφή της Δύσης, ο Άαρον Γκόρντον είχε 26 πόντους και ο Μπόουνς Χάιλαντ 15 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς είναι οι Πέισερς τα ξημερώματα του Σαββατου (28/1, 02:00) ώρα Ελλάδος στην Ιντιάνα.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με τρία λάθη, ένα air-ball και ένα επιθετικό φάουλ (που επίσης χρεώνεται ως λάθος) σε 4 λεπτά, πριν ευστοχήσει στο πρώτο του καλάθι. Ακολούθησαν 5 σερί πόντοι και ακόμα ένα λάθος για τον “Greek Freak”, που φάνηκε ότι πίεζε καταστάσεις, με το φινάλε της πρώτης περιόδου να τον βρίσκει να έχει 7 πόντους και 5 λάθη.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για τον Γιάννη, που μέσα σε ένα λεπτό χρεώθηκε με δύο φάουλ (ένα εξ αυτών επιθετικό), φτάνοντας τα τρία προσωπικά, όντας εμφανώς εκτός ρυθμού. Ακολούθησαν δύο ασίστ και ένα καλάθι, με τον σταρ των Μπακς να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας 9 πόντους και 6 λάθη.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιάννη να κάνει ακόμα δύο μαζεμένα λάθη. Σταδιακά ωστόσο ο “Greek Freak” βρήκε πατήματα και σημείωσε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου, φτάνοντας τους 20 πόντους. Αποδείχθηκε ότι αυτό ήταν που χρειαζόταν για να βρει ρυθμό και συνέχισε με το πόδι στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας ακόμα μία 30αρα, έστω και αν την “λέρωσε” με τα 9 λάθη του.

Ο αγώνας

Οι Νάγκετς θέλησαν να μπουν με φόρα στο παιχνίδι, ωστόσο οι Μπακς φρόντισαν στην αρχή – έστω και λίγο… ράθυμα – να μην τους αφήσουν να το κάνουν αυτό, ξεφεύγοντας με 14-7. Το Ντένβερ απάντησε όμως με σερί 9-0 για το 14-16, πριν ο Γιάννης με καλάθι και φάουλ κάνει το 17-16. Αυτή η ραθυμία των Μπακς όμως συνεχίστηκε, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Νάγκετς, ξεφεύγοντας με 19-23, πριν τελικά κλείσουν το πρώτο δωδεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (26-27), με το Μιλγουόκι να έχει ήδη 9 λάθη.

Με τον Γιάννη στον πάγκο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το Μιλγουόκι ξέφυγε αρχικά με 32-27 αλλά γρήγορα το Ντένβερ απάντησε περνώντας μπροστά με 34-35, όταν και επέστρεψε ο “Greek Freak” στο παρκέ. Η επιστροφή του Γιάννη όμως δεν άλλαξε πολλά, με το Ντένβερ να καταφέρνει χάρη στον οίστρο του Χάιλαντ να περάσει μπροστά με 38-41 και 45-50. Σε εκείνο το σημείο το Μιλγουόκι απάντησε με ένα σερί 8-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 53-50, για να κλείσει τελικά το πρώτο μέρος προηγούμενο με 58-53.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το σκηνικό ήταν ίδιο, με τους Μπακς να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και τους Νάγκετς να μένουν στο ματς, με το σκορ στο 30′ να είναι 63-62. Ο Γιάννης και ο Μίντλετον συνέχιζαν να ψάχνονται και μαζί τους ψάχνονταν και οι Μπακς, οι οποίοι παρόλα αυτά λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ξέφυγαν με 81-70 με 7 σερί πόντους του Αντετοκούνμπο, πριν ο Γκριν ευστοχήσει σε buzzer-beater από το κέντρο στο φινάλε για το 81-73.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τον “Greek Freak” ξανά σε attack mode και τον Κόνατον έτοιμο να εκτελέσει από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα ήταν οι Μπακς να ξεφύγουν με 87-73, με τον Γιάννη να πηγαίνει διαρκώς στις βολές, με τους Νάγκετς συχνά να του κάνουν φάουλ με 2 και 3 παίκτες για να τον σταματήσουν. Παρά πάντως το ξέσπασμα του Γιάννη, το Ντένβερ κατάφερε να μείνει μέσα στο ματς, με το σκορ να είναι 94-89 με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε και 99-92 λίγο αργότερα. Ένα νέο ξέσπασμα του Γιάννη όμως αποδείχθηκε τελικά αρκετό για το Μιλγουόκι για να καθαρίσει το ματς, έστω και οριακά, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-53, 81-73, 107-99

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 33 (9/15 δίποντα, 15/22 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 λάθη), Λόπεζ 5 (2/11 σουτ), Χόλιντεϊ 20 (9/20 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κόνατον 19 (5/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Άλεν 7 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίντλετον 10 (2), Νουόρα 5, Κάρτερ, Μάθιους 3 (1), Ινγκλς 5 (1)

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μάικ Μαλόουν): Γκόρντον 26 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Νάτζι 6 (1/5 τρίποντα), Μ. Μπράουν 12 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τσάντσαρ 9 (1), Κ. Μπράουν 8 (2), Γκριν 11 (4/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Τζόρνταν 2, Σμιθ 10, Χάιλαντ 15 (5/14 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ριντ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 24/48 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 20/28 βολές, 50 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 22 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντένβερ Νάγκετς: 27/62 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 12/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 19 λάθη