Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ χάρη σε γκολ του Ουσμάν Ντεμπελέ και προκρίθηκε από τα προημιτελικά του Copa del Rey.
Ο αγώνας ήταν αντάξιος της δυναμικής των δύο ομάδων που ταυτόχρονα είναι διεκδικήτριες του τίτλου της La Liga και απέχουν μόλις έξι βαθμούς.
Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με την κόκκινη του Μπράις Μέντεθ για πάτημα στον Σέρχιο Μπουσκέτς (με παρέμβαση VAR) να διαμορφώνει τη συνέχεια του αγώνα.
Οι Βάσκοι οπισθοχώρησαν και ο Ντεμπελέ με ένα σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό. Η απάντηση θα μπορούσε να έρθει από τον Αλεκσάντερ Σέρλοτ, όμως ο Νορβηγός φορ έστειλε την μπάλα ψηλά από τη μικρή περιοχή.
Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα κενά στην άμυνα της Ρεάλ Σοσιεδάδ, όμως έχασε ευκαιρίες (με κορυφαία το δοκάρι του Γκάβι) και παραλίγο να το πληρώσει στις καθυστερήσεις, όταν ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν με εξ επαφής απόκρουση κράτησε το 1-0.