Οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στη δράση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ντιτρόιτ Πίστονς, τους οποίους συνέτριψαν με το εμφατικό 150-130.

Το παιχνίδι στην Little Caesars Arena του Ντιτρόιτ ουσιαστικά πήρε τον… δρόμο του από την πρώτη περίοδο. Εκεί όπου οι Μιλγουόκι Μπακς είχαν πατήσει το γκάζι, είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των Πίστονς και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Αυτό γιατί προηγήθηκαν με το επιβλητικό 24-49 μέσα στο Ντιτρόιτ, καθαρίζοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. Κι αυτό γιατί στα επόμενα 36 λεπτά όχι μόνο διατήρηαν τα ηνία, αλλά κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη κόντρα στους ουραγούς της Ανατολής.

Με τη νίκη αυτή τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 30-17, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, ενώ ταυτόχρονα διατήρησαν την επαφή τους με την δεύτερη θέση, όπου βρίσκονται οι Φιλαδέλφεια 76ερς με ρεκόρ 30-16. Από την άλλη πλευρά, οι Πίστονς που ήταν απογοητευτικοί σε ακόμα ένα παιχνίδι, υποχώρησαν στο 12-37, γνωρίζοντας τέταρτη διαδοχική ήττα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε τις βάσεις από την πρώτη περίοδο. Ο Greek Freak ήταν καταιγιστικός στο διάστημα αυτό, μετρώντας 20 πόντους με 6/6 σουτ, για να τελειώσει την αναμέτρηση με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8/15 σουτ και 11/17 βολές σε 26 λεπτά συμμετοχής, παρακολουθώντας τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα από τον πάγκο.

Ο Γιάννης δεν ήταν μόνος σε ακόμα ένα παιχνίδι, καθώς είχε βοήθειες από τους Μπρουκ Λόπεζ (21π, 4ρ), Μπόμπι Πόρτις (18π, 10ρ), Τζρου Χόλιντεϊ (16π, 7ασ, 2κλ), αλλά και τον Τζαβίν Κάρτερ που μέτρησε 15 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για 4 λεπτά μετρώντας 2 πόντους,  2 ριμπάουντ 1 ασίστ και 1/2 σουτ στο διάστημα αυτό.

Βέβαια, δεν έλειψαν και τα απρόοπτα για τα «ελάφια» που είδαν τον Μπόμπι Πόρτις να αποχωρεί με τραυματισμό στο γόνατο και τις επόμενες μέρες αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Από πλευράς Πίστονς, που ήταν απογοητευτικοί σε ακόμα ένα παιχνίδι, ξεχώρισε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους και 11/15 σουτ, με τον Τζέιλεν Ντούρεν να προσθέτει 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σαντίκ Μπέικ σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Τζέιντεν Άιβι είχε 12 πόντους και 11 ασίστ, όμως πέραν των τεσσάρων παικτών κανένας άλλος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Τα 12λεπτα: 24-49, 55-83, 92-115, 130-150.