Η Βιγιαρέαλ προερχόταν από ισοπαλία κόντρα στη Θέλτα και αποκλεισμό στο κύπελλο κόντρα στη Ρεάλ. Η αναμέτρηση με τη Χιρόνα έμοιαζε με ιδανική περίσταση ανάκαμψης, όμως οι Καταλανοί είχαν διαφορετική άποψη και κράτησαν το μηδέν μέχρι το 90+11′, όταν ο Ντάνι Παρέχο με πέναλτι έγραψε το τελικό 1-0 στο «Θεράμικα» για τη 18η αγωνιστική της La Liga.
Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατοχή μπάλας που ξεπερνούσε το 70%. Οι ευκαιρίες δεν είχαν την κατάληξη που θα επιθυμούσε ο Κίκε Σετιέν, με τη Βιγιαρεάλ να έχει ακόμα και δοκάρι.
Η Χιρόνα άντεξε το «σφυροκόπημα» και οπισθοχωρώντας ακόμα περισσότερο στο 2ο μέρος έκλεισε τους διαδρόμους και δεν απειλήθηκε μέχρι την αποβολή του Σαντιάγο Μπουένο στο 78′. Με παίκτη παραπάνω η Βιγιαρεάλ είχε άλλη μια μεγάλη στιγμή για το γκολ, όμως απέτυχε και όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα μείνει μέχρι τέλους.
Ο διαιτητής έδωσε 6 λεπτά καθυστερήσεων, όμως το παιχνίδι έφτασε μέχρι το 99′, όταν ένα τράβηγμα στον Πάου Τόρες οδήγησε σε πέναλτι. Ο Ντάνι Παρέχο εκτέλεσε στο 90+11′ κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σε… νεκρό χρόνο.