Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ακρίτα, επικρατώντας με 2-0 στο ΓΣΠ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μια νίκη που χαρακτηρίζεται πύρρειος λόγω του τραυματισμού του Γιώργου Δώνη.
Ο Ελλαδίτης επιθετικός μπήκε στον αγώνα στο 56’, σκόραρε στο 67’ το δεύτερο γκολ όμως στη φάση αυτή αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού κι αποχώρησε. Τρία λεπτά νωρίτερα το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια, το οποίο υποδείχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR προς τον διαιτητή, για χέρι του Γαβριήλ σε τακουνάκι του Κβιλιτάια, σε μια φάση που δεν ξεκαθαρίζεται από τις επαναληπτικές προβολές. Το ΑΠΟΕΛ είχε δύο δοκάρια στο ματς, με τον Κβιλιτάια στο 3’ και τον Εφραίμ στο 89’. Με τη νίκη του αυτή μείωσε ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, την οποία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στην «Αρένα»…

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Γουΐλερ, Ντβάλι, Καρώ, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο (56′ Μπεν), Μαρκίνιος (56′ Εφραίμ), Ντονγκαλά (56′ Δώνης, 67′ Σατσιάς), Κβιλιτάια (84′ Ηλία).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Φεράρι, Εφραίμ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μπεν, Δώνης, Μορέιρα.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Πογκέν (74′ Σαραβάνια), Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο (72′ Ζουνίνιο), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής (53′ Λόπες), Αμπντουσαλάμοφ (72′ Κλεμέντε).
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Ζουνίνιο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο, Λόπες.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από κόρνερ του Σαρφό, ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ντάλσιο με σουτ την έστειλε έξω.
25’ Σουτ του Σαρφό, πολύ άστοχο.
32’ Κίτρινη στον Άμπραχαμ.
45’ Κίτρινη στον Πική.
45+1’ Σουτ του Ντβάλι εκτός περιοχής, έξω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-0 (1-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-0
ΚΑΤΟΧΗ: 67-33%

50’ Κίτρινη στον Ντραμέ (3η).
52’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Ντάλσιο εντός περιοχής, μεγάλη απόκρουση από τον Περντρέου.
53’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Λόπες αντί του Πική.
56’ Τρεις αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Οι Μπεν (ντεμπούτο), Εφραίμ και Δώνης αντί Ντονγκαλά, Ντάλσιο και Μαρκίνιος.
57’ Ο VARίστας (Δημήτρη Σολωμού) καλεί τον διαιτητή Μάριο Αντωνίου στο onfield review για χέρι ποδοσφαιριστή του Ακρίτα στην περιοχή μετά από τακουνάκι του Κβιλιτάια σε προηγούμενη φάση.
58’ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ η απόφαση του ρεφ!
60’ 1-0: Ευστοχεί από την άσπρη βούλα ο Κβιλιτάια και ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ!
61’ Κίτρινη στον Εράσο.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του αφύλακτου Κβιλιτάια στην περιοχή, μόλις έξω.
64’ 2-0: Το ΑΠΟΕΛ διπλασιάζει τα τέρματά του με πλασέ του Δώνη στην περιοχή! Τραυματίστηκε στη φάση ο Ελλαδίτης επιθετικός…
67’ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Δώνης που τραυματίστηκε στη φάση που σκόραρε, μέσα ο Σατσιάς.
72’ Διπλή αλλαγή για Ακρίτα. Ζουνίνιο και Κλεμέντε αντί Αμπντουσαλάμοφ και Εράσο.
74’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Σαραβάνια αντί του τραυματία Πογκέν.
77’ Κίτρινη στον Γουΐλερ.
82’ Κίτρινη στον Καρώ για διαμαρτυρία.
84’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάριος Ηλία αντί του Κβιλιτάια.
90’ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ σε σουτ του Εφραίμ!
90+5’ Κίτρινη στον Σατσιά.