Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και δεύτερη συνολικά πήρε η ΕΑΣ Ομόνοια κερδίζοντας τον ΑΠΟΠ με 71-66, για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους πράσινους ο Cody Chevell Christian John με 22 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Η ΕΑΣ Ομόνοια μπήκε στον αγώνα με δύο βολές του Christian και τρίποντο του Πηλακούτα για να προηγηθεί με πέντε πόντους (0-5) στο 2′ με τον ΑΠΟΠ να παίρνει πρώτη φορά προβάδισμα στο 7′ με το λέι απ του Seegars (11-9). Ακολούθησε σερί πόντων για τους «πράσινους» που ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με το τρίποντο του Παπαδημητρίου ήταν μπροστά με τρεις πόντους (11-14).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρχή στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Christian που τους έδωσε αέρα έξι πόντων (11-17), με το συγκρότημα της Πάφου με σερί έξι πόντων να ισοφαρίζει 17-17 στο 12′ με τρίποντο του Δημητρίου. Στο 17′ η ΕΑΣ Ομόνοια με το καλάθι του Burrell προηγείτο με πέντε πόντους (23-28), με τον ΑΠΟΠ να μπαίνει μπροστά μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το λέι απ από τον Δημητρίου (32-30).

Στο 23′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (43-32) μετά το καλάθι του Seegars, με την ομάδα της Λευκωσίας να μειώνει σε 46-45 στο 25′ με τη βολή του Christian, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων και με τις βολές του Dallas προηγούνταν με διαφορά τριών πόντων (51-54).

Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με το λέι απ του Μύθιλλου είχαν προβάδισμα έξι πόντων (55-61), ενώ στους πέντε ήταν στο 38′ μετά το λέι απ του Burrell (60-65).  Τόση ήταν και η διαφορά στο τέλος του αγώνα με τους «πράσινους» να παίρνουν το διπλό με τελικό σκορ 71-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 32-30, 51-54, 66-71