«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ  3-1 (25-20, 28-26, 21-25, 25-20)

Προοπτική τετράδας αχνοφαίνεται για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν σπουδαία νίκη επί του Kuutio Homes Παφιακού με 3-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» σε 115’ και πλησίασε στον 1 πόντο την 4η Αναγέννηση Δερ. ενώ μπορεί να βλέπει ψηλότερα. Ο Kuutio Homes Παφιακός σε ένα κρίσιμο αγώνα έμεινε πολύ πίσω και τα πράγματα δυσκολεύουν.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 20-17 στο πρώτο σετ και «καθάρισε» 25-20 σε 26’ για να ανοίξει το σκορ.

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα 21-18 αλλά τον Kuutio Homes Πσφιακό με αντεπίθεση να ισοφαρίζει και το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κερδίσει 28-26 σε 31’ και διαμόρφωσε το 2-0. Ο Kuutio Homes Παφιακός έμεινε στο παιχνίδι στο τρίτο σετ αφού κατάφερε με σερί να κερδίσει με 21-25 και μείωσε σε 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε σταθερά το προβάδισμα (19-16, 20-17, 22-19) το οποίο αύξησε στο φινάλε κερδίζοντας με 25-20 σε 28’.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Andrade, Νικολάου, Telles, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης –Αλλαγές: Xατζηβασίλη, Αχιλλέως, Χρίστου.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(RVASJILIEV): Σκορδής, Προδρόμου, Eerma, Κollo, Μιχαήλ, Da Silva – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ποχάνης, Παναγιωτίδης, Μιχαήλ.