H Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των Βάσκων, στήνοντας πάρτι απέναντι στην Μπιλμπάο, επικρατώντας με 3-1.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σοσιεδάδ, αφού στο 25ο λεπτό ο Αλεξάντερ Σόρλοθ άνοιξε το σκορ, μετά την εξαιρετική ασίστ του Ζουμπέλδια.
Στο 37′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Τακεφούσα Κούμπα, όμως τρία λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο, μείωσε σε 2-1 με τον Σανσέτ, δίνοντας άλλο χρώμα στην αναμέτρηση.
Η αριθμητική ισορροπία, ωστόσο άλλαξε στο 60ο λεπτό, αφού ο Γεράι Άλβαρεθ άφησε με 10 παίκτες την Μπιλμπάο, αφού ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Κούμπο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον Άλβαρεθ.
Ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα για το τελικό 3-1, με την Σοσιεδάδ να επικρατεί της Μπιλμπάο στο ντέρμπι των Βάσκων, για έκτη συνεχόμενη σεζόν!