Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες… έναν ολόκληρο γύρο αργότερα! Οι μαυροπράσινοι επικράτησαν με 1-0 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρη σε γκολ του Ντουρμισάι στο 71’.
Το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι αλλά να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα και έτσι το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Η επανάληψη, δεν άρχισε καλά, ωστόσο οι δύο αλλαγές που έκανε ο Μάκης Σεργίδης στο 60’ έδωσαν άλλη… πνοή στους μαυροπράσινους. Κα και Ντουρμισάι άλλαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού και ο δεύτερος 11 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, στο 71’ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-0, στο ντεμπούτο του. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η ομάδα του Τακτακαλά ανεβαίνει στους 13 βαθμούς και την 12η θέση, ενώ πετυχαίνει παράλληλα την πρώτη της νίκη με τον Μάκη Σεργίδη στον πάγκο.

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Κόρατς, Σουλεϊμάν (77′ Αμπντουσαλάμοφ), Ντραμέ, Κονέ (84′ Αραούχο), Άμπραχαμ (77′ Κλεμέντε), Ελ Τζεμιλί (46′ Λίμα), Γαβιρήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Πική (46′ Βάσκο Λόπες).
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Παουγκάν, Ντουπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Σαραβάνια, Καραγιάννης.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Δόσης, Ευτυχίδης (60′ Κα), Ιωάννου, Πεχλιβάνης (76′ Σλόγκαρ), Νάνι (76′ Λιασίδης), Κυριάκου, Κορομά (60′ Ντουρμισάι).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισιήας, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Χέντρικς, Ζευκή, Χαραλάμπους.

Στο όριο καρτών: Κονέ, Ελ Τζεμιλί, Γαβιρήλ, Καραγιάννης (2) / Κα, Έσελινγκ, Δόσης, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ (2), Κορομά (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
12′ Σουτ του Ραμίρες από το ύψος του πέναλτι, πολύ άστοχο.
15′ Κίτρινη στον Ελ Τζεμιλί.
17′ Κεφαλιά του Ευτυχίδη, μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περντρέου.
25′ Ο Κορομά επιχείρησε το σουτ, μόλις έξω.
29′ Πάνω από τα δοκάρια η κεφαλιά του Ραμίρες.
39′ Tεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπάρντι από το ύψος του πέναλτι δεν έπιασε καλά το σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία και ενώ ο Περντρέου δεν ήταν στη θέση του.

46′ Βάσκο Λόπες και Λίμα εντός, Πική και Ελ Τζεμιλί εκτός.
ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
52′ Κίτρινη στον Ντραμέ.
60′ Ντουρμισάι και Κα στις θέσεις ων Κορομά και Ευτυχίδη. Ντεμπούτο για τον Ντουρμισάι με τα μαυροπράσινα.
66′ Σουτ του Βάσκο Λόπες, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
68′ Ο Ντουρμισάι έφυγε στην πλάτης της άμυνας του Ακρίτα, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ήταν άστοχο.
71′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντουρμισάι στο ντεμπούτο του με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.
76′ Σλόγκαρ και Λιασίδης μέσα, Πεχλιβάνης και Νάνι έξω.
77′ Οι Σουλεϊμάν και Άμπραχαμ αφήνουν τις θέσεις τους σε Αμπντουσαλάμοφ και Κλεμέντε.
84′ Αραούχο αντί Κονέ.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.