Εύκολη πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου για τη Δόξα, επικρατώντας του Εθνικού Άχνας στην Περιστερώνα με 5-1. Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε με 2-1 στο ημίχρονο (3’ Περδίος αυτογκόλ, 18’ Φασουλιώτης, μείωσε με πέναλτι στο 27’ ο Ομπάμα) και στην επανάληψη «καθάρισε» εύκολα με άλλα τρία γκολ, με σκόρερ τον Ιωσηφίδη (50’), Ασαμόα με πέναλτι (56’) και Τραϊτσέφκι (62’). Ο Εθνικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54’. Στο 90+1′ ο διαιτητής Μάριος Αντωνίου υπέδειξε πέναλτι για τον Εθνικό για ανατροπή του Ν. Περδίου από τον Στυλιανού, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

ΔΟΞΑ (Mούζουρος): Πρινιωτάκης, Αντενόν, Μπένι (67′ Παυλίδης), Τιντζανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα (75′ Νάγκαρ), Κοβάσεβιτς (67′ Στυλιανού), Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι (75′ Φαουάζ), Μέσκα (75′ Σαντίκ).
Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κωνσταντίνου, Κέρλα, Ίλιτς, Βαγιέχο, Σόπτσικ.

ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας (Χριστοδούλου): Πέτρου, Κ. Ηλία (46′ Κουντόπιακ), Ομπάμα (83′ Ν. Περδίος), Χαραλάμπους, Καλλένος (64′ Βάντερ), Ιωάννου, Χριστοφή, Κουσιάππα, Α. Περδίος (57′ Γκοροπέφσεκ), Καλογήρου, Σαββίδης (64′ Α. Ηλία).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ντε Λίμα, Φαουστίνιο,  Χαραλάμπους, Κυπριανού.

ΣΚΟΡΕΡ: Α. Περδίος(14′ αυτ.), Φασουλιώτης (18′), Ιωσηφίδης (50′), Ασαμόα (56′), Τραϊτσέφσκι (62′) / Ομπάμα (27′).

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στον «αέρα» η διεξαγωγή του ματς. Στις 16:00 θα γίνει η τελευταία επιθεώρηση και θα παρθεί η τελική απόφαση.

Το ματς θα διεξαχθεί κανονικά.
Έναρξη αγώνα.
3′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τιντζανί έκανε τη σέντρα και ο Α. Περδίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα άθελα του, στα δίκτυα της ομάδας του.
8′ Σουτ του Ιωσηφίδη, η μπάλα λίγο έξω.
16′ O Σαββίδης έκανε το σουτ, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρινιωτάκη.
18′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Φασουλιώτης διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι.
25′ Πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας. Ο Χαραλάμπους έκανε το φάουλ, η μπάλα ξέφυγε μέσα από τα χέρια του Πρινιωτάκη και στη συνέχεια, ο ρεφ Μάριος Αντωνίου σφύριξε παράβαση πάνω στον Ιωάννου. Έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.
27′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ομπάμα ευστοχεί και μειώνει.
34′ Κεφαλιά του Τραϊτσέφσκι η μπάλα μόλις άουτ.
41′ Φαλτσαριστό σουτ του Φασουλιώτη δίπλα από την εστία του Πέτρου.
45′ Κίτρινη στον Ιωάννου.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Κουντόμπιακ αντί Κ. Ηλία.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
47′ Κίτρινη στον Χριστοφή.
50′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ιωσηφίδης βγήκε απέναντι από τον Πέτρου, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίκτυα. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ, χωρίς να διαπιστωθεί κάτι το… μεμπτό.
52′ Εξαιρετική απόκρουση του Πρινιωτάκη, με το ένα χέρι, σε σουτ που επιχείρησε ο Καλλένος.
54′ Πέναλτι για τη Δόξα σε τράβηγμα στον Ασαμόα από τον Ιωάννου. Αποβάλλεται ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Άχνας με 2η κίτρινη.
56′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Ασαμόα ευστοχεί και δίνει αέρα… τριών τερμάτων στη Δόξα.
57′ Ο Γκοροπέφσεκ αντικαθιστά τον Α. Περδίο.
62′ ΓΚΟΛ 5-1. Σκοράρει και ο Τσαϊτσέφσκι με κοντινή προβολή. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο δεν υπήρξε κάτι το αντικανονικό.
64′ Α. Ηλία και Βάντερ αντί Σαββίδη και Καλλένου.
67′ Παυλίδης και Στυλιανού εντός, Κοβάσεβιτς και Μπένι εκτός.
74′ Κίτρινη στον Καραμανώλη.
75′ Σαντίκ, Νάγκαρ και Φαουάζ στις θέσεις των Μέσκα, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι.
77′ Ο Σαντίκ σκόραρε, όμως η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ήταν ως μη γενόμενη καθώς ο Φιλανδός ήταν σε θέση οφσάιντ.
83′ Ν. Περδίος αντί Ομπάμα.
89′ Tρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Ο ρεφ έδειξε πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας, ωστόσο, στο 90+3′ ο VAR, Ροβέρτος Κώστα, έστειλε τον Μάριο Αντωνίου στο on field review για να δει ξανά τη φάση και πήρε πίσω την απόφαση του.