Με τον Μπάρκερ να δίνει ασίστ και να σκοράρει η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Δόξας για την 18η αγωνιστική στο ΓΣΠ.
Με το… πόδι στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι και από το πρώτο λεπτό ανέλαβαν τα ηνία του ματς, χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Κάτι τέτοιο έγινε στο 11ο λεπτό με πανέμορφο πλασέ του Μπρούνο, έπειτα από ασίστ του Μπάρκερ για το 1-0. Στο 30’ ο Άγγλος από δημιουργός έγινε εκτελεστής και πέτυχε το 2-0 με σουτ μέσα από το σημείο του πέναλτι.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Σαντίκ, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 87’. Κάπως έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ανέβασε την Ομόνοια στους 31 βαθμούς, αφήνοντας τη Δόξα στους 12. Αποχώρησε τραυματίας ο Χάμπος και δημιουργείται ανησυχία για τους πρασίνους.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης, Μίλετιτς, Λανγκ, Κίτσος, Μπασιρού (67′ Μιξ), Κασάμα, Μπάρκερ, Μπρούνο, Κακουλλής (67′ Χούπερ), Ανσαριφάρντ (67′ Χάμπος-75′ Λοΐζου).
Στον  πάγκο: Παναγή, Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λέζιακς, Παναγιώτου, Σάββα.

Δόξα (Μούζουρος): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (76′ Σόπτσικ), Τιντζανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Καραμανώλης, Φαουάζ (62′ Ίλιτς), Βαγιέχο, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ιωσηφίδης, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Νάγκαρ, Μέσκα.

Στο όριο καρτών: Ψάλτης (2) / Στυλιανού, Βαγιέχο, Φαουάζ, Μπένι, Μέσκα, Σόπτσικ, Σαντίκ, (2), Κοβάσεβιτς (8).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4′ Σουτ του Ψάλτη από πολύ καλή θέση, η μπάλα πέρασε έξω.
6′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια με Κακουλλή. Ο Κύπριος στράικερ βγήκε απέναντι από τον Σισκόφκσι ωστόσο το πλασέ του έφυγε εκατοστά άουτ.
11′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μπρούνο με πανέμορφο πλασέ ανοίγει το σκορ μετά από ασίστ του Μπάρκερ.

17′ Συρτό σουτ του Φαουάζ, άστοχο.
29′ Νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Πλασέ του Κακουλλή, δίπλα από την εστία.
30′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μπάρκερ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

35′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπένι, πάνω από τα δοκάρια.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Από την αρχή ανέλαβε τα ηνία του ματς έχασε κάποιες φάσεις και το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν ευρύτερο. Βγάζουν διάθεση οι παίκτες του Γιανίκ Φερέρα, που μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι!

53′ Σουτ του Ανσαριφάνρτ πάνω από τα δοκάρια.
55′ Ο Κακουλλής επιχείρησε το σουτ, έξω.
55′ Μεγάλη επέμβαση του Ουζόχο που απομάκρυνε το πλασέ του Μπένι σε τετ α τετ.
62′ Ίλιτς στη θέση του Φαουάζ.
67′ Χάμπος, Μιξ και Χούπερ εντός, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού και Κακουλλής εκτός.
75′ Λοΐζου αντί Χάμπου.
76′ Ο Μπένι αφήνει τη θέση του στον Σόπτσικ.
87′. Ο Σαντίκ με ωραίο σταμάτημα και σουτ στην κίνηση μείωσε για τη Δόξα, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.