Το νικηφόρο σερί των εννέα αγώνων της ΑΕΚ σταμάτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με την Ανόρθωση να της βάζει…μπλόκο με το ισόπαλο 0-0. Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, με την ομάδα της Λάρνακας να υστερεί σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις της και την «κυρία», με τον Βέσκο Μιχαήλοβιτς στον πάγκο της, να ρίχνει το βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι για να κρατήσει το μηδέν, κάτι που πέτυχε. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 21’, όταν ο Λόρια απέκρουσε το πέναλτι του Γκιούρτσο. Παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων στο β’ ημίχρονο, καμία δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης…

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο (90+3′ Φερέιρα), Τεχέρα, Ιωάννου (69′ Πάντσεον), Κορρέια, Εμπραλίτζε (51′ Χριστοφή), Νινγκά.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Πάντσεον, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.
ΑΕΚ:Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Εγγλέζου (78′ Γκαρσία), Λέδες, Πονς (78′ Σανχούρχο), Γκιούρτσο (66′ Τρισκόφσκι), Φαράζ (90′ Ολατούντζι), Άλτμαν, Λόπες (66′ Ρόμο).
Στον πάγκο: Τούμπας, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Γκαρσία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνιάδης, Αμπαρτζουμιάν (3η), Ιωάννου, Χαρογιάν, Τεχέρα / Γκονζάλεθ, Λόπες

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5’ Πρώτη καλή φάση στο ματς για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ από κοντά πλάσαρε αλλά ο Λόρια απέκρουσε.
17’ Σέντρα του Εγγλέζου, σουτ στην κίνηση από τον Λόπες στην περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λόρια. Εξετάζεται η φάση από το VAR για χέρι του Αντωνιάδη. Πάει στο onfield review ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR.
19’ Πέναλτι για την ΑΕΚ! Σωστή η απόφαση του ρεφ καθώς το χέρι του Αντωνιάδη ήταν ανοικτό. Κίτρινη στον παίκτη της Ανόρθωσης.
21’ Ο Λόρια αποκρούει το πέναλτι του Γκιούρτσο!
24’ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν. Συμπληρώνει τρεις.
35’ Κίτρινη στον Γκονζάλεθ.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-4 (0-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-3
ΚΑΤΟΧΗ: 45-55%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Πολύ μέτριο ποιοτικά. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή αλλά απείλησε μόνο στο πρώτο 20λεπτο, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Γκιούρτσο. Η Ανόρθωση είναι εμφανές ότι πρωτίστως θέλει να κρατήσει το μηδέν παθητικό αλλά δεν είναι απειλητική.

51’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο τραυματίας Εμπραλίτζε, στη θέση του ο Χριστοφή.
52’ Κίτρινη στον Ιωάννου.
54’ Κίτρινη στον Λόπες.
55’ Κίτρινη στον Χαρογιάν.
66’ Σουτ του Άλτμαν εντός περιοχής, έξω. Πρώτη φάση στο β’ ημίχρονο…
66’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Ρόμο αντί Γκιούρτσο και Λόπες.
69’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Πάντσεον στη θέση του Ιωάννου.
72’ Κίτρινη στον Τεχέρα.
75’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τρισκόφσκι, έξω.
78’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή γύρισε για τον Σάμπο στην περιοχή, το σουτ του όμως πέρασε πάνω από την εστία.
78’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Γκαρσία και Σανχούρχο αντί Εγγλέζου και Πονς.
85’ Σουτ του Χριστοφή εντός περιοχής, απέκρουσε ο Πίριτς.
86′ Σουτ του Άλτμαν εκτός περιοχής, έξω.
90’ Κεφαλιά του Ρόμο, έξω.
90’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Ολατούντζι, εκτός ο Φαράζ.
90+3’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Φερέιρα αντί Σάμπο.