Οι μεν είχαν παίξει δύο βράδια πριν στην Ιντιανάπολις. Οι δε είχαν υποδεχθεί χθες τους Γουίζαρντς και είχαν κάνει αμέσως μετά ταξίδι στον Καναδά. Ράπτορς και Μπακς ήταν κουρασμένοι, περισσότερο καταπονημένη ήταν η ομάδα του Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Πέμπτης (5/1), όμως ο κορυφαίος παίκτης του NBA ήταν εκεί για να την κουβαλήσει σε ένα αποτέλεσμα που είχε ανάγκη (104-101) ώστε να “χτίσει καλές συνήθειες” όπως λέει και ξαναλέει ο ίδιος. Και αυτό το αποτέλεσμα επιτεύχθηκε με υπερπροσπάθεια, καθώς τα Ελάφια έχασαν το +21 που είχαν στο 44′ και το +16 που είχαν στο 1:15 (!) πριν από το φινάλε για να οδηγηθούν στην παράταση και εκεί να δουν τον ηγέτη τους να κάνει τη διαφορά.
22 ώρες μετά από το ρεκόρ καριέρας των 55 πόντων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν διαθέσιμος για τον Μάικ Μπουντενχόλζερ και ήταν… μπουλντόζερ. Επιτέθηκε χωρίς οίκτο στην άμυνα των Καναδών, τους διέλυσε από τη γραμμή των βολών, έκανε πάρτι στο ριμπάουντ, ήταν δημιουργικός και έγραψε ένα απίθανο triple-double που συνδυάστηκε με νίκη μετά από πέντε σερί ήττες στο Τορόντο.
Η 10η ασίστ οδήγησε στο νικητήριο τρίποντο του Γκρέισον Άλεν, με το Μιλγουόκι να χάνει προβάδισμα 21 πόντων στο τελευταίο τετράλεπτο και 16 πόντων στα τελευταία 75 δευτερόλεπτα, αλλά να τελειώνει τη δουλειά στην παράταση, σε ένα κυριολεκτικά παρανοϊκό ματς. Στο 25-13 ανέβηκαν οι Μπακς (16-4 εντός και 9-9 εκτός έδρας), με τον Πατ Κόνατον να κάνει το ξέσπασμα που αναζητούσε και με τους Μπόμπι Πόρτις – Μπρουκ Λόπεζ να ακολουθούν σε μία αλλόκοτη βραδιά που λίγο έλειψε στο τέλος να οδηγήσει σε ιστορικό… ναυάγιο για τα Ελάφια.
Στο 16-22 οι Ράπτορς (11-9 εντός και 5-13 εκτός έδρας), που απογοήτευσαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Μπήκαν στο ματς με 0/15 σουτ και χρειάστηκαν οκτώ λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι, είχαν κακή γλώσσα σώματος, δείχνουν να έχουν χάσει τη χημεία και τη συνοχή των προηγούμενων ετών και μάλλον αντιλαμβάνονται ότι στη διάρκεια των επόμενων πέντε εβδομάδων θα υπάρξουν σημαντικές ανακατατάξεις στο ρόστερ τους.
Ο Φρεντ ΒανΒλίτ ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε, ίσως μαζί με τον μαχητικό στο δεύτερο μέρος Όου Τζι Ανουνόμπι και τον Γκάρι Τρεντ που βγήκε μπροστά στα τέλη της κανονικής διάρκειας, όμως η πραγματικότητα είναι ότι ο Νικ Νερς έχει δουλειά μπροστά του για να φτιάξει ξανά ένα σύνολο που θα κάνει πρωταθλητισμό. Στο φινάλε η ομάδα του έκανε πραγματικά σπουδαία προσπάθεια και επιβίωσε με ανατροπή από το -21, συνολικά όμως ήταν κακή.
Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Σάρλοτ Χόρνετς του ΛαΜέλο Μπολ, τα ξημερώματα του Σαββάτου (7/1) στις 03:00 στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο
Στο πρώτο μέρος είχε 8/11/3 σε 16:16, αλλά και πέντε λάθη. Ακόμη κι έτσι, ήταν ο μοναδικός που δημιουργούσε καταστάσεις για τους Μπακς, ο μοναδικός που έφτιαχνε ανοιχτά σουτ και αυτός που έδινε κάτι… λογικό στην ομάδα του Μιλγουόκι απέναντι σε μία πολύ κλειστή άμυνα. Στο τέλος της τρίτης είχε 16/17/4 σε 24:30 και φυσικά συνέχισε να είναι ό,τι καλύτερο παρουσίαζε αυτό το ματς.
Στις αρχές της τέταρτης έφθειρε όποιον προσπάθησε να τον σταματήσει και ήταν αποτελεσματικός από τη γραμμή, πριν βάλει και τρίποντο και με την πέμπτη ασίστ χτίσει σχεδόν μόνος ένα προβάδισμα 11 πόντων. Στο φινάλε αντιμετώπισε έναν απροσπέλαστο τοίχο, είδε τους Ράπτορς να γυρίζουν από το -21 και να στέλνουν τον αγώνα στην παράταση, εκεί όμως έβγαλε ίσως την κορυφαία πάσα της 10ης χρονιάς του στο NBA, για το τρίποντο του Γκρέισον Άλεν, για το τρίποντο της νίκης και για το triple-double του. Τα 13 φάουλ είναι πολλά και φυσικά χτυπούν στο μάτι, για όποιον όμως είδε τον αγώνα, λένε τη μισή αλήθεια για την εμφάνισή του.

σε 39:42

46-44 οι πόντοι στη ρακέτα, 23-16 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 7-34 (!) οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 32-9 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 10-6 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), μπροστά σε 19.800 θεατές έγινε αυτή η απίθανη αναμέτρηση που είχε κακό μπάσκετ, αλλά σασπένς για 53 λεπτά.

Ο αγώνας
Ήταν απίστευτο, ήταν όμως και αληθινό. Οι Ράπτορς μπήκαν στο ματς με 0/15 σουτ, χρειάστηκαν 6:48 για να σκοράρει ο Σιάκαμ τον πρώτο τους πόντο με βολή και 7:32 για να το πρώτο καλάθι, την ώρα που οι Μπακς ήταν εξίσου αναποτελεσματικοί και μέτρησαν και αυτοί 13 σερί άστοχα σουτ. Στο 9′ το σκορ ήταν 7-10, στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 12-13 με τις δύο ομάδες να έχουν επτά καλάθια (!) σε 47 εκτελεσμένες προσπάθειες και τους γηπεδούχους να έχουν βάλει οκτώ πόντους με βολές. Κυριολεκτικά, το να εξηγήσει κάποιος αυτό που είδαμε στο δωδεκάλεπτο, είναι σχεδόν αδύνατο.
Μπότσαμπ και Γκριν έδωσαν σπουδαίες λύσεις με τα περιφερειακά τους σουτ στο ξεκίνημα της δεύτερης (12-21), κέρδισαν έτσι την εμπιστοσύνη του Αντετοκούνμπο που τους έψαχνε στο τρίποντο, πριν ο Κόνατον βάλει το δεύτερο δικό του για το +11 (16-27) και οι Καναδοί των 4/36 σουτ απολαύσουν αμέσως μετά ένα καλό διάστημα και ένα επί μέρους 16-5 για την ισοφάριση στο 32-32 προς το ημίχρονο. Και οι δύο ομάδες έγραψαν τη χειρότερη φετινή τους επίδοση στο σκοράρισμα. Και οι δύο σούταραν λες και ήθελαν να αστοχήσουν. 29-41 τα ριμπάουντ στην ανάπαυλα, με τους Μπακς να μην έχουν βρει πόντους από δεύτερες επιθέσεις.
Με τον Ανουνόμπι να σκοράρει από την περιφέρεια, οι Ράπτορς μπήκαν στο δεύτερο μέρος με περισσότερη ισορροπία την ώρα που ο Γιάννης κρατούσε τους Μπακς μπροστά (48-50 στο 28′) μαζί με τους Πόρτις – Λόπεζ που τελείωναν φάσεις κοντά στο καλάθι. Το 53-59 στο 33′ και το 59-63 στο 36′ άφηναν το ματς ανοιχτό, με τον Αντετοκούνμπο να ξεκουράζεται στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου για να αναλάβει δράση στην τέταρτη.
Ο Greek Freak συνέχισε να φθείρει τους αντιπάλους του με επελάσεις που δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν χωρίς φάουλ, έβαλε τις βολές για το 61-67, έβαλε και τρίποντο για το 61-70 στα 8:43 πριν από το φινάλε και έδωσε αμέσως μετά ασίστ στον Γκριν για το +11 των Μπακς. Ακολούθησε γκολ-φάουλ, η όγδοη ασίστ και το 69-90 στο 44′ δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Σε οποιαδήποτε λίγκα του κόσμου, βέβαια, όχι στο NBA. Οι Ράπτορς έκαναν το τετράλεπτο της ζωής τους και με ένα 28-7 έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει σχεδόν τα πάντα μέσα σε τέσσερα λεπτά.
Στην παράταση το σκορ έμεινε φυσικά χαμηλά, με τον Αντετοκούνμπο να βλέπει συνεχώς τρία και τέσσερα κορμιά μπροστά του, αλλά να βγάζει τη δέκατη ασίστ, μια απίθανη πάσα στον Γκρέισον Άλεν στη γωνία που οδήγησε στο σουτ της νίκης καθώς στο τέλος ο ΒανΒλίτ βρήκε σίδερο σε νέο τρίποντο ισοφάρισης και δεύτερου έξτρα πενταλέπτου.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 38-39, 59-63, 97-97 (κ.α.), 101-104

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νικ Νερς): Ανουνόμπι 14 (4/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπαρνς 19 (9/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιάκαμ 11 (4/18 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τρεντ 22 (5/11 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΒανΒλίτ 28 (4/9 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 47 λεπτά), Μπουσέ 5 (6 ριμπάουντ), Άτσουα 2, Φλιν, Ερνανγκόμεθ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 15 (5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (6/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 15/21 βολές, 21 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 μπλοκ, 12 λάθη, 4 φάουλ σε 39:42), Λόπεζ 9 (19 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άλεν 16 (2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρτερ (0/5 σουτ), Πόρτις 14 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπότσαμπ 10 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νουόρα 5 (1), Μαμουκελασβίλι, Γκριν 5 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς: 29/70 δίποντα, 9/46 τρίποντα, 16/20 βολές, 61 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 22/49 δίποντα, 13/39 τρίποντα, 21/30 βολές, 83 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 25 λάθη, 24 φάουλ