Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην Ιντερσίτι, παραλίγο να αποκλειστεί από ένα προϊόν της Μασία που σημείωσε χατ τρικ εις βάρος της, όμως το ένα γκολ του Άνσου Φάτι αποδείχθηκε πιο κομβικό από τα τρία του Οριόλ Σολδεβίλα και οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση στους 16 του Copa del Rey με 4-3 στην παράταση.

Το παιχνίδι στο Αλικάντε έμοιαζε εύκολο και γι’ αυτό ο Τσάβι παρέταξε ομάδα με πολλές αλλαγές. Το γκολ του Ρόλαντ Αραούχο μόλις στο 4′ έμοιαζε να δικαιώνει τον τεχνικό των “μπλαουγκράνα”, οι οποίοι όμως δεν φρόντισαν να “κλειδώσουν” τη νίκη. Στο 59′ ο Σολδεβίδα ισοφάρισε σε 1-1 απέναντι σε ορισμένους από τους συμπαίκτες που είχε στη Μασία από το 2018 μέχρι το 2020.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ έκανε το 2-1 στο 66′ όμως ξανά ο Σολδεβίλα έφερε τα πράγματα στα ίσια και προκάλεσε έκσταση στις κερκίδες του “Χοσέ Ρίκο Πέρεθ”. Ο Ραφίνια έμοιαζε να ολοκληρώνει τη δουλειά στο 77′ για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Σολδεβίλα είχε τον τελευταίο λόγο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση στο 86′ (με τον Ντεμπελέ να έχει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις).

Στον εξτρά χρόνο, ο Φάτι έβαλε τη σφραγίδα του, πρώτα με ευκαιρία στα πρώτα λεπτά και στο 103′ με το γκολ της πρόκρισης, στο οποίο όμως είχε και τη βοήθεια μιας κόντρας. Η Ιντερσίτι δεν βρήκε τέταρτη ισοφάριση κι εν τέλει έπεσε μαχόμενη απέναντι σε μία ομάδα κατά δύο κατηγορίες και πολλά εκατοντάδες εκατομμύρια πιο ισχυρή.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 32

• Καρταχένα – Βιγιαρεάλ 1-5 (39′ Βάθκεθ / 49′ Μπαένα, 56′ Νταντζούμα, 60′ Μοράλες, 85′ Τσουκουέζε, 90′ Καπού)
  • Εσπανιόλ – Θέλτα 3-1 παρ., 1-1 κ.α. (53′ Πουάδο, 97′ Νταρντέρ, 118′ Μελαμέδ / 15′ Πασιένσια)
  • Λα Νουθία – Βαλένθια 0-3 (3′ Κλάιφερτ, 31′ Μορίμπα, 72′ Ντούρο)
  • Σπόρτινγκ – Ράγιο 2-0 (57′, 88′ Μιλοβάνοβιτς)
  • Καθερένιο – Ρεάλ 0-1 (68′ Ροντρίγκο)
  • Θέουτα – Έλτσε 1-0 (44′ Ρόδρι)
  • Λεβάντε – Χετάφε 3-2 (52′ Ποστίγκο, 62′ Μουνιόθ, 90+1′ Μοράες / 34′, 56′ Ελ Χανταντί)
  • Λογρονιές – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (33′ Ναβάρο)
  • Ποντεβέδρα – Μαγιόρκα 0-2 παρ., 1-1 κ.α. (97′ Πρατς, 104′ Μουρίκι)
  • Λινάρες – Σεβίλλη 0-5 (37′, 40′, 74′ Εν Νεσιρί, 57′ Σκουαντρόνε, 69′ Λαμέλα)
  • Οβιέδο – Ατλέτικο 0-2 (24′ Γιορέντε, 83′ Μπάριος)
  • Ιντερσίτι – Μπαρτσελόνα 3-4 παρ., 3-3 κ.α. (59′, 74′, 86′ Σολδεβίλα / 4′ Αραούχο, 66′ Ντεμπελέ, 77′ Ραφίνια, 103′ Φάτι)
  • 04/01 22:00 Αλαβές – Βαγιαδολίδ
  • 05/01 17:00 Ιμπίθα – Μπέτις
  • 05/01 17:00 Ταραγόνα – Οσασούνα
  • 05/01 22:00 Ελντένσε – Αθλέτικ