Τα βρήκε σκούρα, αλλά συνεχίζει το σερί της η Γιουβέντους! Η Γηραιά Κυρία ζορίστηκε στην έδρα της Κρεμονέζε, ωστόσο ένα γκολ του Μίλικ στο φινάλε την λύτρωσε (0-1) για την 7η σερί νίκη της.
Μια νίκη που στέλνει προσωρινά τη Γιουβέντους στο -7 από την κορυφή και την εδραιώνει στην τριάδα, περιμένοντας παράλληλα το αποτέλεσμα του Ίντερ-Νάπολι, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού.
Ο Βαλερί στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Κρεμονέζε, σοκάροντας τη Γιουβέντους, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στην συνέχεια του αγώνα η Γηραιά Κυρία είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ωστόσο όποια προσπάθεια και να έκανε περνούσε ανεκμετάλλευτη. Στο 69’ ο Κιέζα είχε μια μεγάλη φάση, όταν πήρε την μπαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ξυστά από την εστία.
Στο 78’ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κιν έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο κίπερ της Κρεμονέζε έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση και κράτησε την εστία του καθαρή. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Βαλερί να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Σέζνι, με τον κίπερ της Γηραιάς Κυρίας να διώχνει σε κόρνερ. Τελικά, ο Μίλικ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τη Γιουβέντους, χαρίζοντας της σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 1-1 ΜΟΝΤΣΑ
Στο άλλο ματς, Φιορεντίνα και Μόντσα «κόλλησαν» στο 1-1 για την 16η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.
Ο Καμπράλ μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Λούκας Μαρτίνες έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ για την Φιορεντίνα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έφτιαχναν φάσεις και απειλούσαν την αντίπαλη εστία, ωστόσο η Μόντσα έφερε το ματς στα ίσα στο 61ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Κάρλος Αουγκούστο για το 1-1.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την Φιορεντίνα να παραμένει στην 10η θέση με 20 βαθμούς και τη Μόντσα στην 15η με αντίστοιχους πόντους.