Τεράστιας σημασίας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 στο «Αμμόχωστος», στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Η νίκη των ερυθρολεύκων παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, αφού επετεύχθη με ανατροπή. Η Καρμιώτισσα προηγήθηκε στο 42’ με τον Μεντίμορετς, ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα σε ένα 10λεπτο στο β’ ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ με Άδωνη στο 67’ και Ντιακιτέ στο 77’, με τους κεντρικούς αμυντικούς της να της δίνουν μία υπερπολύτιμη νίκη!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Ντιακιτέ, Τσίκο (90+1′ Μιγκελίτο), Μάντζιεκ, Μαργκάσα (57′ Καρλίτος), Τιάγκο (57′ Κλίμοβιτς), Φελίπε (87′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Σταλόνε, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Λέουκο, Βίκτωρος, Φιάκας.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα (60′ Αβραάμ), Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί (87′ Ζελάγια), Ντούμπια, Καλτσάς (78′ Οικονομίδης), Μπεν Σαλάμ (78′ Χατζηβασίλης), Ντούρις (78′ Κουλιμπαλί).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Τζανακάκης, Κουλιμπαλί, Ποντστάβσκι, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλης, Αγγελή, Χρίστου, Οικονομίδης, Νεοφύτου, Ζελάγια.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάντζεκ (6η), Οφόρι (3η), Κλίμοβιτς / Μεντίμορετς, Καλτσάς (3η), Μπεν Σαλάμ (6η), ΟΙκονομίδης
ΣΚΟΡΕΡ: Άδωνη (67′), Ντιακιτέ (77′) / Μεντίμορετς (42′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
11’ Σουτ του Ντορεγκαράι από πολύ καλή θέση στην περιοχή, έξω! Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα.
24’ Σουτ του Ντούρις, έξω.
29’ Σουτ του Μεντιμόρετς στο ύψος της περιοχής, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ. Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα.
30’ Κίτρινη στον Μάντζεκ (6η).
31’ Κεφαλιά του Χούμποτσαν, έξω.
34’ Κίτρινη στον Οφόρι (3η).
41’ Σουτ του Ελ Αλουχί, διώχνει σε κόρνερ ο Μελίσσας!
42’ 0-1 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Με κεφαλιά του Μεντίμορετς μετά από κόρνερ!
45+3′ Κίτρινη σε Μεντίμορετς και Καλτσά (3η).
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-4 (0-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-5
ΚΑΤΟΧΗ: 52-48%

48’ Μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Τσίκο στο ύψος της μικρής περιοχής, έξω!
53’ Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ (6η).
54’ Εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, έξω.
57’ Διπλή αλλαγή για Νέα Σαλαμίνα. Κλίμοβιτς και Καρλίτος αντί Τιάγκο και Μαργκάσα.
60’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Αβραάμ στη θέση του Σελούτσκα.
67’ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι, δοκάρι!
67’ 1-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Με πλασέ του Άδωνη στην περιοχή!
77’ 2-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Με σκόρερ τον Ντιακιτέ!
78’ Τρεις αλλαγές για Καρμιώτισσα. Μέσα οι Οικονομίδης, Κουλιμπαλί και Χατζηβασίλη αντί Μπεν Σαλάμ, Ντούρις και Καλτσά.
84’ Κίτρινη στον Κλίμοβιτς.
87’ Κίτρινη στον Οικονομίδη.
87’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μποτεάκ αντί Φελίπε.
87’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα. Ζελάγια αντί Ελ Αλουχί.
90+1’ Αλλαγή για Ν.Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο στη θέση του Τσίκο.