Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση, η Πετρολίνα ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 60-58 την Ε.Ν. Παραλιμνίου, στον αγώνα με τον οποίον ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Brison Gresham με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στο 4′ με το τρίποντο του Cook η Ε.Ν. Παραλιμνίου ήταν μπροστά με πέντε πόντους (7-2), όσους ήταν και στο 8′ μετά τις δύο βολές του Kinard (13-8). Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και με το τρίποντο από τον Μανωλόπουλο στα τελευταία δευτερόλεπτα μπήκε μπροστά (13-15).

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έμεινε η ίδια, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από πέντε πόντους. Έτσι, τους χώριζε διαφορά ενός καλαθιού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (18-20).

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο από τον Σιζόπουλο ήταν μπροστά με επτά πόντους (28-35), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στους έξι (33-39). Οι «βυσσινί» στο 37′ με τρίποντο από τον Mckissic πήραν το προβάδισμα (50-47). Στο 39′ ο Snider με λέι απ ισοφάρισε σε 51-51 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα, έτσι ο νικητής κρίθηκε στην παράταση.

Και στην παράταση ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με την ομάδα της Λάρνακας να πετυχαίνει δύο πόντους περισσότερους (εννέα έναντι εφτά) και να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 60-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 18-20, 33-39, 51-51, 58-60 (παρ.)