Πέρασε και από το «Στέλιος Κυριακίδης» το ΑΠΟΕΛ πετυχαίνοντας την 8η σερί νίκη και ανέβηκε στην 1η θέση.
Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, στο πιο δύσκολο (μέχρι το επόμενο) της ματς, επιβεβαίωσε ότι διέρχεται περίοδο, εξαιρετικής αγωνιστικής κατάστασης και υποχρέωσε την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ στην πρώτη της ήττα.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Σούσιτς και οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με το Ζουνίνιο.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΑΦΟΣ FC: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (60′ Χότσκο) (68′ Ναμ), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Μιχαήλ,  Πελάτζιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Εφραίμ (56′ Ντογκαλά), Σαρφό, Μπλουμ (56′ Μάγκλιτσα), Βιγιαφάνες (85′ Ντάλσιο), Μαρκίνιος (73′ Καρώ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος

Περίπου 7.000 οπαδοί των δύο ομάδων βρίσκονται στις εξέδρες του Στέλιος Κυριακίδης.
7′ Κίτρινη κάρτα στον Κανέ για δυνατό φάουλ στον Βιγιαφάνες.
13′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Σούσιτς έκανε το λάθος, ο Ζάιρο με τακουνάκι την έδωσε στον Βαλακάρι ο οποίος γύρισε στον Τάνκοβιτς που από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση και κράτησε το μηδέν.
16′ ΓΚΟΛ. 0-1 Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Σούσιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άντος.

17′
Κίτρινη κάρτα στον Ντράγκομιρ για φάουλ στον Κοσταντίνοφ.
26′ Ο Σούσιτς σαν από μηχανής Θεός πρόλαβε τον Βαλακάρι πριν ετοιμαστεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
27′ Κεφαλιά του Κβίντα έξω.
38′ Απειλεί η Πάφος FC. Το σουτ του Ζάιρο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
40′ Το σουτ του Βιγιαφάνες έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
45+1′ ΓΚΟΛ. 0-2. Κόρνερ του Βιγιαφάνες από αριστερά, ο Ντβάλι με το κεφάλι κατέβασε στον Σούσιτς ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

Στατιστικά α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου
55′ Απειλεί η Πάφος FC. Ο Ικόκο έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
56′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μάγκλιτσα και Ντογκαλά, έξω Μπλουμ και Εφραίμ.
59′ Αποβάλλεται ο Κανέ της Πάφος FC με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σπρώξιμο στον Μαρκίνιος.
60′ Αλλαγή για για την Πάφος FC. Στην θέση του Βαλακάρι πέρασε ο Χότσκο.
68′  Αλλαγή στην αλλαγή. Ο Χότσκο τραυματίστηκε και στην θέση του πέρασε ο Ναμ
69′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες από κοντά υπό πίεση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα,
70′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
72′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κρέσπο για φάουλ στο Ζάιρο. Αρχικά ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη, ενημερώθηκε από το VAR να το δει ξανά και όταν ο ρεφ το είδε απέβαλε τον Ισπανό με απευθείας κόκκινη κάρτα.
73′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μαρκίνιος πέρασε ο Καρώ.
74′ Απευθείας φάουλ του Τάνκοβιτς στα χέρια του Μπέλετς.
80′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Μπάιριτς από κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
82′ Σουτ του Ζάιρο έξω.
85′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Βιγιαφάνες πέρασε ο Ντάλσιο.
89′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Τάνκοβιτς  βγήκε απέναντι από τον Μπέλετς, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και έφυγε έξω.
90+1΄ΓΚΟΛ. 1-2. Μειώνει η Πάφος FC. Ο Ικόκο έκανε την σέντρα, ο Ζουνίνιο έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Μπέλετς.