Το γκολ του Γκιούρστο (με δόση τύχης) στο 60ο λεπτό ήταν αρκετό για την ΑΕΚ προκειμένου να φύγει με διπλό από την έδρα της μαχητικής Δόξας η οποία το πάλεψε μέχρι το τέλος για το βαθμολογικό κέρδος.
Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 1-0, πέτυχε την 6η σερί νίκη  της, ανέβηκε στην 3η θέση, ενώ πλησίασε και την κορυφή από την στιγμή που το ΑΠΟΕΛ έφυγε με διπλό από την Πάφος FC.
Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, κόντρα σε μια Δόξα που το πάλεψε, πέτυχε και δύο γκολ αλλά σωστά ακυρώθηκαν για οφσάιντ και έχασε και την ευκαιρία του αγώνα στο 90+6’ με τον Αντενόν.
Η ΑΕΚ κρατά το γκολ του Γκιούρτσο και τους τρεις βαθμούς.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού (67′ Τιντζανί), Αντενόν, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Μπένι (Καργκμπό 86′), Καραμανώλης, Φαουάζ (67′ Ίλιτς), Ασαμόα, Βαγιέχο, Σαντίκ.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Γκονθάλεθ, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Φαράζ (61′ Λόπες), Σανχούρχο (61′ Μάμας), Πονς, Γκιούρτσο (79′ Ροσάλες), Άλτμαν (90′), Τρισκόφσκι (80′ Εγγλέζου).

Παρατηρητής Διαιτησίας: Θεοδότου Κώστας

2′
Σουτ του Γκιούρτσο εντός περιοχής από πλάγια, η μπάλα έφυγε έξω.
4′ Σουτ του Τρισκόφσκι πάνω από τα δοκάρια.
10′ Συρτό σου του Γκιούρτσο στα χέρια του Σισκόφσκι.
10′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από πολύ κοντά το πλασέ του Σανχούρχο έφυγε έξω.
20′ Από μακριά ο Ασαμόα προσπάθησε να κρεμάσει τον Πίριτς αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
35′ Πετυχαίνει γκολ η Δόξα με τον Σαντίκ αλλά σωστά ακυρώνεται για οφσάιντ.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Έναρξη β’ ημιχρόνου
52′
Πρώτη τελική στην επανάληψη για τη Δόξα. Μετά από πάσα του Μπένι ο Στυλιανού πήρε την μπάλα εντός περιοχής, όμως το σουτ του δεν ήταν καλό.
60′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα.
65΄
Πετυχαίνει γκολ η Δόξα και ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ στον Κοβάσεβιτς.
68′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Καραμανώλης έπιασε την κεφαλιά και ο Πίριτς απέκρουσε εντυπωσιακά εξ’ επαφής.
69′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από κοντά ο Τρσικόφσκι έστειλε την μπάλα έξω.
90+6′ Τεράστια ευκαιρία για την Δόξα. Ο Αντενόν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.