Στον αγώνα κυπέλλου είχε ζοριστεί, στο πρωτάθλημα ωστόσο…καθάρισε νωρίς! Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ.
Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι της ομάδας των Πολεμιδιών κι έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 23’ με ένα απίθανο αυτογκόλ του Τάντι, ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Κνόμπλοχ αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!
Η Ομόνοια κατάφερε μέσα σε 12 λεπτά στο β’ ημίχρονο να τελειώσει το ματς, με τον Λέζιακς στο 56’ να διπλασιάζει τα γκολ της και τον Λοΐζου στο 68’ να πετυχαίνει το 3-0. Ο Κακουλλής στο 86’ με πλασέ εντός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Κίτσος (74′ Κακουλλής), Γιούστε, Μίλετιτς (79′ Παναγιώτου), Ντίσκερουντ, Κασάμα (63′ Κούσουλος), Χαραλάμπους (74′ Μπέζους), Λέζιακς, Λοΐζου, Χούπερ (63′ Ανσαριφάρντ).
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Μάταβζ, Παπουλής, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής, Μπέζους.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Αγγελή, Τάντι, Τζανακάκης (59′ Σελούτσκα), Μαλόνε (74′ Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59′ Χατζηβασίλης), Μπεν Σαλάμ, Ελ Αλουχί (80′ Ανδρονίκου), Καλτσάς, Ζελάγια (46′ Ντούρις).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Σελούστκα, Ποντστάβσκι, Αβραάμ, Μεντιμόρετς, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλη, Χρίστου, Οικονομίδης, Ντούρις, Νεοφύτου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
9’ Γύρισμα του Κίτσου στην περιοχή, πήρε την μπάλα ο Χαραλάμπους αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει από καλή θέση κι έμεινε απλά στις προϋποθέσεις.
12’ Πλασέ του Λέζιακς εντός περιοχής, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.
19’ Κίτρινη στον Ζελάγια.
20’ Πρώτη καλή φάση στο ματς. Σουτ του Λοΐζου στην περιοχή, έδιωξε ο Κνόμπλοχ δύσκολα σε κόρνερ.
23’ 1-0 Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Τάντι γύρισε την μπάλα στον Κνόμπλοχ που έβγαινε εκτός εστίας και τελικά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!!!
32’ Κίτρινη στον Κασάμα.
43’ Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ.
45′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέζιακς, έξω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-0 (0-0)
ΚΟΡΝΕΡ:3-2
ΚΑΤΟΧΗ: 52-48%

46’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούρις αντί του Ζελάγια.
46’ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Σουτ του Κίτσου στην περιοχή, έξω…
54’ Καλό σουτ του Ελ Αλουχί, μόλις έξω. Πρώτη καλή φάση για την Καρμιώτισσα.
56’ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Μετά από λάθος του Καλτσά, ο Λέζιακς με σουτ εντός περιοχής διπλασίασε το σκορ για τους πράσινους!
59’ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Σελούτσκα και Χατζηβασίλης αντί Τζανακάκη και Κουλιμπαλί.
63’ Δύο αλλαγές για την Ομόνοια. Ανσαριφάρντ και Κούσουλος αντί Χούπερ και Κασάμα.
68’ 3-0 Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Με πλασέ του Λοΐζου στην περιοχή!
70’ Κεφαλιά του Λοΐζου, έξω.
74’ Νέα διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μπέζους και Κακουλλής αντί Χαραλάμπους και Κίτσου.
74’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Νεοφύτου αντί του Μαλόνε.
77’ Κίτρινη στον Νεοφύτου.
79’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Παναγιώτου αντί του Μίλετιτς.
80’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα, ο Ανδρονίκου αντί Ελ Αλουχί.
86’ 4-0 Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Με πλασέ του Κακουλλή στην περιοχή!