Ακάθεκτο το ΑΠΟΕΛ, πέρασε  και από  το «Αμμόχωστος» με νίκη 3-1 επί της Νέας Σαλαμίνας.
Χάρις σε ένα εντυπωσιακό δίλεπτο (36’ και 38’) όταν προηγήθηκε 2-0 και ένα γκολ στο 90’ η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πανηγύρισε την 7η σερί νίκη με την οποία βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την 1η θέση εκμεταλλευόμενο την ισοπαλία της Πάφος FC με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Άδωνη , Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (61′ Τιάγκο), Φράγκος (46′ Μαργκάσα), Ντορεγκαράι, Λέουκο (86′ Κουμούρης), Οφόρι, Φελίπε (72′ Μιγκελίτο), Ντιακιτέ (86′ Μποτεάκ), Τσίκο
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης,  Λιμπόμπε, Καρλίτος, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας,

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Μάγκλιτσα (63′ Ντάλσιο), Κρέσπο, Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος (76′ Καρώ), Σαρφό (90+2′ Νταουσβίλι), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (63′ Εφραίμ), Μπλουμ (90+2′ Ηλία)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης,  Ντουμπραβάνου, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντιας.

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

3′
Κεφαλιά του Φελίπε στα χέρια του Μπέλετς.
7′ Κίτρινη κάρτα στον Λέουκο για φάουλ στον Σατσιά.
17′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπλουμ γύρισε στον Μάγκλιτσα ο οποίος άνοιξε την μπάλα και τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας Μελίσσας. Ο Κροάτης επιθετικός του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.
18′ Σουτ του Ντορεγκαράι στα χέρια του Μπέλετς.
24′ Γύρισμα του Ντογκαλά, απέκρουσε ο Μελίσσας.
25′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
26′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπλουμ τσίμπησε την μπάλα, έκανε το γύρισμα με τακουνάκι προς τον Μάγκλιτσα αλλά ο Μελίσσα πρόλαβε και έδιωξε με τα ακροδάκτυλα προτού φτάσει η μπάλα στον Κροάτη επιθετικό.
27‘ Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά για δυνατό φάουλ στον Τσίκο.
29′ Ο Μαρκίνιος μετά από λάθος των παικτών της Νέας Σαλαμίνας έφυγε σε κατά μέτωπο επίθεση, έφτασε στα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
36′ ΓΚΟΛ 0-1: Εξαιρετική σέντρα ακριβείας από το Σατσιά και υπέροχο άλμα με καρφωτή κεφαλιά του Μπλούμ. Το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ.

38′ ΓΚΟΛ 0-2: Το ΑΠΟΕΛ βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Μπλουμ δίνει στο Μαρκίνιος, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ διευρύνει το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς κατάφερε να εξαργυρώσει την ανωτερότητα στο γήπεδο και με τα δύο γκολ αποκτά τεράστιο προβάδισμα για να φτάσει στην 7η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρονου.
46′
Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στη θέση του Φράγκου πέρασε ο Μαργκάσα.
47′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Μπέλετς.

63′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Εφραίμ και Ντάλσιο, έξω οι Ντογκαλά και Μάγλιτσα.
71′ Μακρινό σουτ του του Μπλουμ έξω.
80′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Άδωνη έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε εντυπωσιακά.
90′ ΓΚΟΛ. 1-3. Τρίτο γκολ για το ΑΠΟΕΛ. Κόρνερ του Σαρφό και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.