Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ.
Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 2-0 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου», ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει.
Το συγκρότημα του Χοσέ Λουίς Όλτρα ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ανέβασε στροφές από το δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου και καθάρισε.
Στο 29ο λεπτό η ΑΕΚ ΄άνοιξε το σκορ. Ο Φαράζ έκανε την μπαλιά από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Κόστιτς και ο Λόπες με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το 2-0 ήρθε στο 67. Ο Σανχούρχο με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κόστιτς.
Με δύο γκολάρες λοιπόν  η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό και πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κοτσώνης (77′ Γαβριήλ), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Ντρέξα (35′ Κολωνιάς), Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Κωνσταντίνου (77′ Κόρσια), Ντιαβαρά, Μέιρα (77′ Μαυρουδής), Βουτσένοβιτς (60′ Λαμί).
Στον πάγκο: Παναγιώτου,  Χριστοφή, Λόπες, Κατσιάρης,  Ξιούρος, Μότης, Πρωτοπαπάς,

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο (88′ Χριστοφόρου), Τρισκόφσκι (72′ Μάμας), Φαράζ (72′ Κάσας), Λόπες (84′ Ρόμο), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου (84′ Γκαρσία), Γκιούρτσο
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Λουίς Γκουστάβο,  Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ανδρέου,  Ασάντε

Έναρξη αγώνα…

Οι φίλοι της ΑΕΚ στην ανατολική κερκίδα του Τάσος Μάρκου.

10΄ Η ΑΕΚ κρατά μπάλα, την κυκλοφορεί, αλλά δυσκολεύεται να φτάσει μπροστά από την εστία της ΕΝΠ.
11′ Σέντρα-σουτ του Βουτσένοβιτς, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.
13′ Βγήκε στον κενό χώρο ο Φαράζ, μυρίστηκε την φάση ο τερματοφύλακας Κόστιτς ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής και έδιωξε με τα πόδια.
18′ Σουτ του Ροσάλες έξω.
20′ Κεφαλιά του Τρισκόφσκι έξω.
23′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μπαλιά του Ροσάλες, σουτ στη κίνηση από τον Τρισκόφσκι, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Μέιρα έβγαλε τον Βουτσένοβιτς απέναντι στον Πίριτς αλλά λίγο πλάγια, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
29. ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Φαράζ έκανε την μπαλιά από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Κόστιτς και ο Λόπες με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

40′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Κόστιτς σε ετοιμότητα έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.
45′ Ευκαιρία για την ΕΝΠ. Σέντρα του Ντιαβαρά και πριν ο Κωνσταντίνου στείλει την μπάλα στα δίχτυα έδιωξε σε κόρνερ ο Εγγλέζου.
45+2′ Κεφαλιά του Σανχούρχο, έδιωξε σε κόρνερ με δύσκολη απόκρουση ο Κόστις.
51′ Σουτ του Ροσάλες από κοντά έξω.
56′ Κεφαλιά του Λόπες έξω.
61′ Γύρισμα του Πονς, ανάποδο του Τρισκόφσκι, η μπάλα έφυγε έξω.
65′ Σουτ του Ντιαβαρά, απέκρουσε ο Πίριτς.
67′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δέυτερο γκολ η ΑΕΚ. Ο Σανχούρχο με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κόστιτς.
71′
Ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Ντα Σίλβα δεν τελείωσε μόνος την φάση, έκανε το γύρισμα και έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΚ.