Δίχως να εντυπωσιάσει, η Ομόνοια κατάφερε να επικρατήσει της Καρμιώτισσας με 2-1 στο ΓΣΠ και να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους «8» του κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Χούπερ, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό γκολ στο 35’ ισοφάρισε το τέρμα του Ντούμπια στο 18’ με το οποίο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Μπρούνο που στο 41’…έγραψε την ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια δεν μπόρεσε να πετύχει και τρίτο γκολ για να…καθαρίσει, η Καρμιώτισσα δεν εκμεταλλεύτηκε από την πλευρά της τις δικές της ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σφραγίσουν την πρόκριση.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Γιούστε, Μίλετιτς, Μάθιους (72′ Ψάλτης), Κίτσος, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (85′ Κασάμα), Παπουλής (72′ Μπασιρού), Λοΐζου, Μπρούνο, Χούπερ (85′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Μάταβς, Μπάρκερ, Λέζιακς, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής, Μπέζους.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντιμόρετς, Χούμποτσαν, Τσελούστκα (59′ Αβραάμ), Οικονομίδης (46′ Μπεν Σαλάμ), Μαλόνε (85′ Ποντστάβσκι), Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Καλτσάς (72′ Κουλιμπαλί), Ντούρις (72′ Ζελάγια).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντστάβσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Αγγελή, Χρίστου, Μπεν Σαλάμ, Νεοφύτου, Ζελάγια.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Πλασέ του Παπουλή από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, πολύ άστοχο.
15’ Σουτ του Χούπερ, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.
18’ 0-1 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ. Ο Ντούμπια με διαγώνιο πλασέ στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
35’ 1-1 Η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι με καταπληκτικό γκολ του Χούπερ, με ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής!
38’ Κίτρινη στον Ντούρις.
41’ 2-1 Η ΟΜΟΝΟΙΑ. Με πλασέ εντός περιοχής ο Μπρούνο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-1 (3-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2

46’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Μπεν Σαλάμ αντί του Οικονομίδη.
52’ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.
53’ Κεφαλιά του Χούμποτσαν, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
59’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Αβραάμ αντί του Τσελούστκα.
61’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου βγήκε σε εξαιρετική θέση, καθυστέρησε, έδωσε στον Παπουλή ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
65’ Ο Καλτσάς από πολύ καλή θέση στην περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ κι έχασε την ευκαιρία για την Καρμιώτισσα.
67’ Κίτρινη στον Ντούμπια και στον Λοΐζου για αψιμαχία.
72’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Ψάλτης και Μπασιρού αντί Μάθιους και Παπουλή.
72’ Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Ζελάγια και Κουλιμπαλί αντί Ντούρις και Καλτσά.
85’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Κασάμα και Κακουλλής στη θέση των Ντίσκερουντ-Χούπερ.
85’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ποντστάβσκι αντί του Μαλόνε.
88’ Κίτρινη στον Μεντιμόρετς.
90+1’ Καλό σουτ του Κακουλλή, έξω.
90+3’ Κίτρινη στον Κασάμα.
90+5’ Άστοχη έξοδος από τον Ουζόχο, δεν μπόρεσε ο Αβραάμ να σκοράρει!