Ν.ΚΟΡΕΑ 2-3 ΓΚΑΝΑ: Τεράστια νίκη για τα μαύρα αστέρια!

Σε ένα απίστευτο ματς με πέντε γκολ, πολλές καθαρές ευκαιρίες και δυνατές συγκινήσεις, η Γκάνα επιβλήθηκε 3-2 της Νότιας Κορέας αντέχοντας το σφυροκόπημα της αντιπάλου της στο τελευταίο ημίωρο και πήρε μία τεράστια νίκη στον 8ο όμιλο.

Το ματς

Η Νότια Κορέα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο είχε τον απόλυτο έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας, περιορίζοντας την αντίπαλό της σε παθητικό ρόλο, όμως στο διάστημα αυτό δεν βρήκε κάποια καθαρή ευκαιρία και αυτό το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Και αυτό γιατί η Γκάνα άντεξε στην έντονη πίεση που δέχτηκε και όχι μόνο ισορρόπησε αλλά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της, στέλνοντας δύο φορές τη μπάλα στα δίχτυα στις ισάριθμες φορές που μετέφερε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις.

Το 1-0 για τους Αφρικανούς ήρθε στο 24′ όταν μετά από αδράνεια της άμυνας της Κορέας σε εκτέλεση φάουλ επωφελήθηκε ο Σαλισού, για να σκοράρει με κοντινό σουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, έγινε και το 2-0 για τα “μαύρα αστέρια, με τον Τζόρνταν Αγιού να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Κούντους να κάνει εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή, για να πάρει την κεφαλιά και να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ μέσα σε αποθέωση.

Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με την Νότια Κορέα να μην τα παρατάει ωστόσο και να κάνει επική αντεπίθεση στο δεύτερο, για να φέρει το ματς στα ίσα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον επιθετικό της, Τσο.

Στο 52′ είδε τον Ζίγκι να εκτινάσσεται στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει με δυσκολία τη γυριστή κεφαλιά που έπιασε στην καρδιά της άμυνας της Γκάνας, για να είναι όμως εκείνος που βγήκε νικητής στις δύο επόμενες μονομαχίες του που ακολούθησαν με τον κίπερ της Νότιας Κορέας.

Στο 58ο λεπτό κινήθηκε πίσω από τον Σαλισού και με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Ζίγκι αξιοποιώντας ιδανικά σέντρα από τα αριστερά του Κανγκ-Ιν ενώ τρία λεπτά αργότερα σηκώθηκε εντυπωσιακά στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Γκουέ-Σουνγκ και έγραψε το 2-2.

Ωστόσο οι μεγάλες συγκινήσεις στο ματς δεν είχαν τελειώσει εκεί, αφού ήταν η σειρά των φίλων της Γκάνας να σηκωθούν από τις θέσεις τους και να πανηγυρίσουν, με τους παίκτες του Ότο Άντο να τρυπούν την άμυνα της Νότιας Κορέας από τα αριστερά με τον Μενσά και τον Ινιάκι Γουίλιαμς να “πιάνει αέρα” αλλά τη μπάλα να φτάνει στον Κούντους που εκτέλεσε με συρτό αριστερό πλασέ τον Κιμ (2-3).

Η συνέχεια βρήκε το γήπεδο να… κατηφορίζει, με την Νότια Κορέα να πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση και την Γκάνα να παίζει μαζική άμυνα, με τους παίκτες του Μπέντο να χάνουν σωρεία ευκαιριών και τους Αφρικανούς να αντέχουν, με τον Ζίγκι να κατεβάζει τα ρολά αλλά και τους συμπαίκτες του να προσφέρουν πολύτιμη βοήθεια βάζοντας κόντρες και κάνοντας ουκ ολίγα τάκλιν αυτοθυσίας.

Το θρίλερ έγινε ακόμα μεγαλύτερο όταν ο διαιτητής έδειξε δέκα λεπτά καθυστερήσεων, με τον Τσο να έχει μάλιστα την ευκαιρία να γίνει ήρωας για την ομάδα του πετυχαίνοντας χατ-τρικ αλλά τον Ζίγκι να του στερεί τη χαρά με δύσκολη επέμβαση στο 90+4.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Κιμ Σονγκ-Γκιου, Κιμ Μουν Χουάν, Μιν-Τζάε Κιμ (90′ Κουνγκ-Γον Γουόν), Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν-Σου Κιμ, Ίνμπομ Χουάνγκ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ (78′ Ουί-Τζο Χουάνγκ), Τζανγκ-Χουν Κγουόν (57′ Κανγκ-Ιν Λι), Γου-Γιόνγκ Τζιόνγκ (46′ Σανγκ Χο Να), Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο

ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Λάμπτεϊ (78′ Οντόι), Σαλισού, Μενσά (88′ Μπάμπα), Αμαρτέι, Πάρτεϊ, Κουντούς (83′ Τζίκου), Σαμέντ, Τζόρνταν Αγιού (78′ Κέρεχ), Αντρέ Αγιού (78′ Σουλεμάνα), Γουίλιαμς

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Sponsored by Bank of Cyprus

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σημαντικό βήμα παραμονής για την Αλμερία! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Η Αλμερία πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη για την...

ΜΠΑΓΕΡΝ 91-84 ΒΙΡΤΟΥΣ: Ανώτεροι οι Βαυαροί με μπροστάρη τον Ρούμπιτ!

Με φόρα από το διπλό επί της Εφές την...

Η Σίτι την πρόκριση, η Άρσεναλ τις εντυπώσεις!

Μπορεί η Άρσεναλ να ήταν εξαιρετικά στημένη στο «Έτιχαντ»,...

ΙΤΑΛΙΑ: Πέρασε από το Λέτσε και ανάσανε η Σαλερνιτάνα! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην έδρα της Λέτσε η Σαλερνιτάνα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Διπλός Σομποσλάι, λύγισε τη Στουτγκάρδη και ανέβασε 2η τη Λειψία! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Σε... νικηφόρα ρότα συνέχισε η Λειψία, η οποία στο πλαίσιο...

EuroLeague: Η βαθμολογία μετά από τη νέα νίκη του Ολυμπιακού…

Ο Ολυμπιακός ήταν σπουδαίος επιθετικά και πήρε ακόμη μία...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 95-89 ΜΑΚΑΜΠΙ: Δεν το κουνάει από την κορυφή!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ οδήγησε από νωρίς το παιχνίδι...

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 114-111 ΕΦΕΣ: Επιθετικό υπερθέαμα και μεγάλη νίκη στην παράταση!

Μετά το κάζο της περασμένης εβδομάδας από τη Μπάγερν...

ΙΤΑΛΙΑ: Εύκολη νίκη για τη Μπολόνια!

Η Μπολόνια κέρδισε εύκολα με 2-0 την Σπέτσια και...

Το πανόραμα της 21ης αγωνιστικής… (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 21ηα αγωνιστικής...

Το ευχαριστώ του Βαλάντη στον Απόλλωνα…

Με τον καλύτερο τρόπο ο Απόλλωνας έδειξε την στήριξη...

«Ποιος έδωκε αφορμή της ΑΕΚ τζιαι της Πάφος FC να διεκδικούν πρωτάθλημα;» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Κώστας Μαλέκος μίλησε για εγκληματικά όπως τα χαρακτήρισε...

«Ο Μιλόγεβιτς μπορεί να πάθει όπως τον Γιοβάνοβιτς» (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως κατάφερε ο Κώστας Μαλέκος στο 61ο επεισόδιο της...

Τρίπιερ μέχρι το 2025!

Ο Κίεραν Τρίπιερ ανανέωσε το συμβόλαιό του με τη Νιούκαστλ, η οποία...

«Έπρεπε να σκεφτεί πιο γλήορα η Ομόνοια τον Παπασταύρου» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Κώστας Μαλέκος ανέλυσε αρκετά το θέμα Σταύρου Παπασταύρου...

Προβάρουν φανέλα βασικού!

Πλησιάζει η μεγάλη μέρα (μέχρι την επόμενη) για την...

Τα τέσσερα βήματα… για να σώσει ότι σώζεται!

Στον Απόλλωνα πήραν τα πράγματα με την σειρά με...

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ 78-79 ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Η απόδραση της… παρέας του Ομπράντοβιτς από τη Χάλα Πιονίρ!

Το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα...