Μετά από τις 29 Αυγούστου και μετά από 7 σερί ήττες, ο Ακρίτας γεύτηκε ξανά τη χαρά της νίκης επικρατώντας της ΕΝΠ με 2-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και μάλιστα με ανατροπή!
Η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1’ με τον Ντιαβαρά, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμπραχαμ στο 13’ και πήραν το προβάδισμα στο 38’ με τον Γαβριήλ! Παρά την πίεση της ΕΝΠ στο β’ μέρος, ο Ακρίτας κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο (69′ Κονέ), Γαβριήλ (84′ Αμπντουσαλάμοφ), Φοριέλ, Σέχιτς, Βαράντα (77΄Αραούχο), Ραμίρες (90+3′ Σαραβάνια), Καραγιάννης.
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Πογκέν, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Σέτι, Δημοσθένους, Βάσου, Σαραβάνια, Πική, Αραούχο.
ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα (76′ Γαβριήλ), Κωνσταντίνου (69′ Λαμί), Κατσιάρης (46′ Λουσέρο), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (80′ Λόπες), Γεβρέμοβιτς, Ντιαβαρά, Ρουσιάς (46′ Βουτσένοβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μπεν Αμί, Χριστοφή, Λόπεζ, Λουσέρο, Κολονίας, Βουτσένοβιτς, Μαυρουδής, Μότης, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Λαμί.
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας
ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ: Κονέ (2) / Ντα Σίλβα, Βούκσεβιτς (2).

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
1’ 0-1: Ο Ντιαβαρά ανοίγει το σκορ με σουτ εντός περιοχής!
11’ Πέναλτι για τον Ακρίτα σε μαρκάρισμα του Ντρέκσα στον Γαβριήλ!
13’ 1-1: Ο Άμπραχαμ ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
38’ 2-1: Προβάδισμα για τον Ακρίτα με πλασέ του Γαβριήλ εντός περιοχής!
46′ Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Λουσέρο και Βουτσένοβιτς αντί Κατσάρης και Ρουσιά.
57’ Κεφαλιά του Βουτσένοβιτς, μεγάλη απόκρουση του Περντρέου!
59’ Σουτ του Βούκσεβιτς, μόλις έξω!
79′ Σουτ του Ντιαβαρά, απέκρουσε ο Περντρέου.
90+1’ Κεφαλιά από τον Ντρέκσα, έξω!
90+4’ Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι από το VAR για την ΕΝΠ. Δεν υπάρχει κάτι.
90+5’ Πέναλτι για την ΕΝΠ για ανατροπή του Γαβριήλ από τον Φοριέλ! Εξετάζεται η φάση από τον VAR. Καλείται στο onfield review!
90+7’ Παίρνει πίσω την απόφασή του ο Φελλάς και σωστά αφού δεν υπήρχε καμία παράβαση, κίτρινη στον Γαβριήλ για θέατρο!