Στα παιχνίδια της Δευτέρας (21/11) οι καθυστερήσεις διήρκησαν άνω των δέκα λεπτών και έσπασαν κάθε ρεκόρ από το Μουντιάλ 1966.
Το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας του Μουντιάλ 2022 περιλάμβανε τρία παιχνίδια και ένα από τα κοινά και των τριών παιχνιδιών ήταν ο επιπλέον χρόνος που είχαν τα συγκεκριμένα παιχνίδια.
Στο πρώτο μέρος του Αγγλία – Ιράν οι καθυστερήσεις διήρκησαν 14:08 λεπτά, ενώ ένα λεπτό λιγότερο διήρκησε ο έξτρα χρόνος στο δεύτερο μέρος. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ΗΠΑ – Ουαλία ο έξτρα χρόνος είχε διάρκεια 10:34, ενώ και το δεύτερο 45λεπτο του Σενεγάλη – Ολλανδία είχε έξτρα χρόνο 10:03.
Οι συγκεκριμένες επιδόσεις αποτελούν ρεκόρ από τότε που έχει δεδομένα η Opta (Μουντιάλ 1966). Αν αθροιστούν οι συγκεκριμένες καθυστερήσεις, μας κάνουν ένα… κανονικό ημίχρονο με καθυστερήσεις περίπου τριών λεπτών.