Το δεύτερο στη σειρά φιλικό για την Εθνική μας έφερε επιτέλους χαμόγελα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-2 του Ισραήλ στο Στάδιο Ha Moshava στην Πέταχ Τίκβα, μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση συνολικά στο παιχνίδι.
Η Εθνική προηγήθηκε με 2-0 με γκολ του Χαραλάμπους στο 2’ και του Πίττα στο 24’, έχοντας εξαιρετική εικόνα στο α’ ημίχρονο. Πήγε να τα χαλάσει στο δεύτερο, όταν μόλις σε ένα λεπτό δέχθηκε την ισοφάριση με τον Γκλουκχ στο 66’ και τον Μαριμπό στο 67’, ωστόσο ο Μιχάλης Ιωάννου στο 82’, εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα ως αλλαγή, με ένα πανέμορφο γκολ (σουτ εκτός περιοχής) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου, δίνοντας τη φιλική νίκη στην Εθνική μας ομάδα!

ΙΣΡΑΗΛ: Πέρετζ, Σλόμο, Γκόλντμπεργκ (71′ Σαρντάλ), Λέιντνερ (56′ Γκρέκχιν), Ντάσα (46′ Λαβί/64′ Σαφούρι)), Νάτσο (46′ Μπαρίμπο), Γκλουκχ, Ντ.Πέρετζ, Σβίρο, Γιεχέζκελ, Άλτμαν (46′ Καναάν).
Στον πάγκο: Γιαράφι, Ο.Γκλέιζερ, Ντ.Γκλέιζερ, Σαφούρι, Μπαρίμπο, Λαβί, Κανιχόφσκι, Σαρντάλ, Καναάν, Νταβίντ, Κάρζεβ, Γκρέχκιν.
ΚΥΠΡΟΣ: Δημητρίου, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Ανδρέου, Αντωνίου, Γουΐλερ (88′ Οικονομίδης), Ντανίλο (76′ Μάμας), Χ.Κυριάκου (73′ Ιωάννου), Κάστανος (76′ Μ.Σπόλιαριτς /88′ Παναγιώτου), Χαραλάμπους, Πίττας (73′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Παναγή, Σοφρωνίου, Μάμας, Οικονομίδης, Εφραίμ, Χριστοφή, Μ.Σπόλιαριτς, Κακουλλής, Παναγιώτου, Κορρέα, Λοΐζου, Ιωάννου, Σιέλης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Arda Kardeşler TUR
ΒΟΗΘΟΙ: Abdulkadir Bitigen (TUR), Kerem Ersoy (TUR)
4ΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ibrahim Çaglar Uyarcan TUR

LIVΕ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ 0-1 Η ΚΥΠΡΟΣ! Με τακουνάκι του Χαραλάμπους εντός περιοχής!
4’ Σουτ από τον Κάστανο, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πέρετζ!
14’ Κεφαλιά του Πίττα, έξω.
24’ 0-2 Η ΚΥΠΡΟΣ! Με πλασέ του Πίττα στην περιοχή!
33’ Νέα ευκαιρία με τον Πίττα, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Πέρετζ!

Έναρξη β’ ημιχρόνου
49’ Σουτ του Γκλουκχ, η μπάλα στο δοκάρι!
66’ 1-2: Μειώνει το Ισραήλ με δυνατό σουτ του Γκλουκχ εντός περιοχής.
67’ 2-2: Το Ισραήλ ισοφαρίζει με τον Μπαριμπό μέσα σε ένα λεπτό!
73’ Πρώτες αλλαγές από Τιμούρ. Χριστοφή και Ιωάννου αντί Πίττα και Χάμπου Κυριάκου.
76’ Άλλες δύο αλλαγές για την Εθνική μας. Μάμας και Ματία Σπόλιαριτς αντί Ντανίλο και Κάστανου.
77’ Καλό σουτ του Χαραλάμπους, απέκρουσε ο Πέρετζ.
82’ 2-3 Η ΚΥΠΡΟΣ! Με άψογο σουτ εκτός περιοχής ο Μιχάλης Ιωάννου δίνει ξανά το προβάδισμα στην Εθνική μας!
88’ Σουτ του Σαφούρι, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δημητρίου.
88’ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Ματίγια Σπόλιαριτς. Αποχωρεί αναγκαστικά, στη θέση του ο Παναγιώτου. Έξω και ο Γουΐλερ, μέσα ο Οικονομίδης.