Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος επικράτησε με 71-67 της Βιλερμπάν για να πετύχει τη δεύτερη φετινή του νίκη μετά από 8 παιχνίδια στην EuroLeague. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται νωρίς με 16 πόντους (34-18, 17′), όμως τα έκαναν μαντάρα στο δεύτερο μέρος, επιτρέποντας στους Γάλλους όχι απλά να μπουν στο ματς, αλλά να προηγηθούν με 8 (65-57). Ωστόσο, η ομάδα του Πάρκερ έμεινε χωρίς σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο και οι Σέρβοι έφτασαν τελικά στην επικράτηση.

Ο Αγώνας

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο (17-14, 10′), ωστόσο, προϊόντος του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας χτίσει μια διαφορά 15 πόντων (38-23), αφού η Βιλερμπάν είχε τεράστια προβλήματα στην επίθεση (6/19 δίποντα, 0/9 τρίποντα).

Το σκηνικό άλλαξε πλήρως μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να γίνεται το απόλυτο αφεντικό στην τρίτη περίοδο, τρέχοντας επιμέρους σκορ 30-16, βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια με 4/5 τρίποντα.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τους Γάλλους να φτάνουν να προηγούνται μέχρι και με 8 πόντους (65-57, 36′). Ωστόσο, έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 3 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου να τρέξουν σερί 7-0 και να κλειδώσουν τη νίκη. Ο Ιβ Πονς ήταν μάλιστα μοιραίος στο φινάλε, αφού έχασε 2 βολές 5″ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Γκαρσία, Κοβάλσκι, Τσαρούχα

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 12 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίτροβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν , Ντόμπριτς 5 (1), Ιβάνοβιτς 16 (3) , Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές) , Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 4, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Πολάιτ, Νουά 8 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καχούντι 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιό (4 ασίστ), Τάιους (4 ριμπάουντ) , Ρισασέ 3 ( 1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 λάθη) , Ομπασόχαν 13 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ) , Τζάκσον-Κάρτραϊτ 5 (1) , Πονς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 14/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 38 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 12/28 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 25/30 βολές, 30 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα θα βρεθεί στην 9η αγωνιστική της διοργάνωσης ο Ερυθρός Αστέρας (22/11, 21:00), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχτεί την Μπάγερν Μονάχου (23/11, 21:30).