Η Κύπρος  δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε στο φιλικό κόντρα στη Βουλγαρία και μοιραία δέχθηκε την ήττα με 2-0 στην «Αρένα». Πολλές και χτυπητές οι αδυναμίες της ομάδας του Τιμούρ Κετσπάγια και χρίζει αρκετής βελτίωσης.
Το σκορ άνοιξε
για τους φιλοξενούμενους ο Ντεσπόντοφ  στο 24’ με ιδανικό πλασέ εντός περιοχής. Η Εθνική μας στη μοναδική φάση που βρήκε στα πρώτα 45 λεπτά μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά στο 33’ ο Χριστόφ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Πίττα.
Στο β’ μέρος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε ελαφρώς καλύτερο, ωστόσο, οι Βούλγαροι βρήκαν νέο γκολ, στην πρώτη του φάση. Συγκεκριμένα, στο 71’ ο Ντεσπόντοφ έκανε τη σέντρα, ο Ντέλεφ υποδέχθηκε άψογα την μπάλα και με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 2-0.
Παρά τις όποιες προσπάθειες των δύο ομάδων για κάποιο τέρμα αυτό δεν ήρθε ποτέ και η Εθνική Κύπρου ηττήθηκε με 2-0 από την αντίστοιχη της Βουλγαρίας και να «φωνάζει» πως πρέπει να γίνει αρκετή δουλειά για να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο.
Με 10 ολοκλήρωσαν το φιλικό οι φιλοξενούμενοι αφού ο Κράστεφ αποχώρησε τραυματίας.

Κύπρος (Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου (46′ Αντωνίου), Σιέλης, Λαΐφης, Αντωνιάδης (46΄Γουίλερ), Γκόγκιτς, Κυριάκου (46′ Ντ. Σπόλιαριτς), Κάστανος, Λοΐζου (46′ Ιωάννου), Πίττας (78′ Εφραίμ), Κακουλλής (65′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Σωφρονίου, Μάμας, Οικονομίδης, Μ. Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Κορρέα, Ιωάννου, Χαραλάμπους.

Βουλγαρία (Κρστάγιτς): Ναούμοφ, Στογιάνοφ (62′ Βελκόφσκι), Χριστόφ, Ντ. Κράστεφ, Νεντιάλκοφ (69′ Άντοφ), Ν. Ίλιεφ (46′ Καραμπέλιοφ), Ι. Ίλεφ (82′ Ρούσεφ), Πετκόφ (62′ Τουρίτσοφ), Γκρούεφ (46′ Φ. Κράστεφ), Ντέλεφ, Ντεσπόντοφ.
Στον πάγκο: Ντουλγκέροφ, Βούτσοφ, Γκαλάμποφ, Κιρίλοφ, Σόποφ, Πετρόφ, Σταμάτοφ.

ΣΚΟΡΕΡ: Nτεσπόντοφ (24′), Ντέλεφ (71′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιέλης / Καραμπέλιοφ, Βελκόφσκι.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.000.

Διαιτητής: Trustin Farrugia Cann (Μάλτα)
Βοηθοί: Edward Spiteri, Luke Portelli (Μάλτα)
Τέταρτος Κωνσταντίνος Φωτίου (Κύπρος)

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2′ Σουτ του Ίλιαν Ίλιεφ, πέφτει και μπλοκάρει ο Παναγή.
13′ Εκτέλεση κόρνερ, ο Παναγή διώχνει με γροθιές.
17′ Ο Πίττας μπήκε στην περιοχή, πήγε να βρει τον Λοΐζου, όμως η πάσα του ήταν δυνατή.
18′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντεσπόντοφ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20′ O N. Ίλιεφ έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Αντωνιάδη να διώχνει μπροστά από τον Ντέλεφ.
21′ Σωτήρια άμυνα του Αντωνιάδη που απομάκρυνε προ της γραμμής το πλασέ του Ντεσπόντοφ.
24′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντεσπόντοφ ανοίγει το σκορ με πλασέ εντός περιοχής, έπειτα από πάσα του Ντέλεφ.

33′ Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Λοΐζου έδωσε στον Πίττα, αυτός έκανε το πλασέ αλλά ο Χριστόφ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.
43′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Βουλγαρία. Ο Στογιάνοφ κέρδισε, έδωσε στον Ντεσπόντοφ που έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με τον Παναγή να αποκρούει αρχικά με τα πόδια και μετά να μαζεύει.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια μπροστά στο σκορ η Βουλγαρία. Η Εθνική μας προσπαθεί να βγει μπροστά και να απειλήσει αλλά δείχνει μια αδυναμία στο δημιουργικό κομμάτι.

Τετραπλή αλλαγή για την Κύπρο. Αντωνίου, Γουίλερ, Ντ. Σπόλιαριτς και Ιωάννου εντός, Ανδρέου, Αντωνιάδης, Κυριάκου και Λοΐζου εκτός.
Διπλή αλλαγή για τη Βουλγαρία. Οι Φ. Κράστεφ και Καραμπέλιοφ αντικαθιστούν τους Γκρούεφ και Ν. Ίλιεφ.
48′ Κίτρινη στον Καραμπέλιοφ.
60′ Ο Κακουλλής βγήκε απέναντι από τον Ναούμοφ και πήγε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας δίπλα του στον Πίττα, ωστόσο ο δεύτερος δεν πρόλαβε.
62′ Τουρίτσοφ και Βελφκόφσκι μέσα, Πετκόφ και Στογιάνοφ έξω.
65′ Ο Κακουλλής αφήνει τη θέση του στον Χριστοφή.
66′ Κίτρινη στον Βελκόφσκι.
69′ Άντοφ αντί Νεντιάλκοφ.
71′ ΓΚΟΛ 0-2. Σέντρα του Ντεσπόντοφ, ωραίο κατέβασμα και πλασέ από τον Ντέλεφ που διπλασιάζει τα τέρματα της Βουλγαρίας.

78′ Ο Εφραίμ αντικαθιστά τον Πίττα.
82′ Ο Ρούσεφ παίρνει τη θέση του Ι. Ίλιεφ.
88′ Κίτρινη στον Σιέλη.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.