Νίκη στο τάι– μπρέικ πήρε στη Δερύνεια ο Κuutio Homes Παφιακός που κέρδισε στο γήπεδό της την Αναγέννηση με 2-3 σετ σε 133’ και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη η Αναγέννηση έχασε ένα αγώνα που μπορούσε να κερδίσει εξασφαλίζοντας ένα βαθμό.
Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τις ανατροπές αφού η Αναγέννηση προηγήθηκε με τον Kuutio Homes Παφιακό να προηγείται, την ομάδα της Δερύνειας να  ισοφαρίζει και να εξασφαλίζει τη νίκη η ομάδα της Πάφου στο πέμπτο σετ.
O Κuutio Homes Παφιακός προηγήθηκε 12-15 στο πρώτο σετ όμως η Αναγέννηση ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε 25-22 σε 27’ και προηγήθηκε 1-0.
Η ομάδα της Πάφου έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ και ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας στο δεύτερο σετ 18-25 σε 26’. Ο Κuutio Homes Παφιακός είχε το «πάνω χέρι» στο τρίτο σετ και ξέφυγε 11-14. Η Αναγέννηση όμως κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Το τέμπο του σετ έμεινε το ίδιο 19-19, αλλά ο Kuutio Homes Παφιακός βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει 22-25 σε 28’ και προηγήθηκε 1-2 σετ ανατρέποντας το σκορ.
Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση προηγήθηκε 16-12, αλλά στη συνέχεια  ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 16-16. Ο Kuutio Homes Παφιακός προηγήθηκε 20-22, αλλά η Αναγέννηση με ντεμαράζ επιβλήθηκε με 25-23  σε 31’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.
Στο πέμπτο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τους «γαλάζιους» να επικρατούν 12-15 σε 21’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (25-22, 18-25, 22-25, 25-23, 12-15)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell, Sinhalevski –Λίμπερο:Παπαϊωάννου, Στέκας – Αλλαγές: Τζωρτζής, Σιαπάνης.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(T.VASILJEV):Kollo, Παναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma –Λίμπερο: Χρηστίδης, Γ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Sacharewich.