Η Κύπρος, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου για το Μain Round του Παγκοσμίου κυπέλλου φούτσαλ, είχε ένα πολύ δύσκολο έργο, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες παγκοσμίως. Αυτό φάνηκε και στην πράξη, αφού η Ισπανία επικράτησε της Εθνικής μας με 11-0 και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.
Το σκορ άνοιξε ο Ράγια (4’06”), με τον Σ. Γκονζάλεθ (9’57”) να γράφει το 2-0. Μεγιάδο (12’21”), Κάμπος (13’05”) και Σεσίλιο (15’46”) πήραν τη σκυτάλη και πέτυχαν το 5-0 το οποίο ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Πέρεθ έκανε το 6-0 για τους Ίβηρες (21’28’’), όμως δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Στο 28’41’’ ο Σ. Γκονζάλεθ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 7-0, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 28’57’’ ο Τσίνο έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 8-0. Στο 29’40’’ ήταν σειρά του Μπογίς να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με δυνατό σουτ διαμορφώνοντας το 9-0. Το σκορ ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό τερμάτων για την ομάδα του Βιδάλ όταν ο Μεγιάδο στο 34’17’’ έγραψε το 10-0.
Το τελικό 11-0 σκόραρε ο Σολάνο στο 39’16’’.

Κύπρος (Στυλιανού): Σκαμπύλης, Χατζηγεωργίου, Kεντζελιάν, Τσίτσος, Κάντζιο.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Λακούφης, Κουλουμπρής, Σκαρπάρης, Ομήρου, Παπασπύρου, Φιλίππου, Σέζαρ, Σάββα.

Ισπανία (Βιδάλ): Ερέρο, Πέρεθ, Ρ. Γκονζάλεθ, Μεγιάδο, Κάμπος.
Στον πάγκο: Χέμι, Μπογίς, Σολάνο, Ράγια, Αδόλφο, Σεσίλιο, Πολ, Τσίνο, Σ. Γκονζάλεθ.

ΣΚΟΡΕΡ: Ράγια (4’06”), Σ. Γκονζάλεθ (9’57”,28’41”), Μεγιάδο (12’21”, 34’17”), Κάμπος (13’05”), Σεσίλιο (15’46”), Αδόλφο (21’28”), Τσίνο (28’57”), Μπογίς (29’40”), Σολάνο (39’16”).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: –
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Πρώτος διαιτητής: Denys Kutsyi (Ουκρανία)
Δεύτερος διαιτητής: Yevhen Hordiienko (Ουκρανία)
Τρίτος διαιτητής: Mariia Myslovska (Ουκρανία)

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
**Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής. Σκαμπύλης στη θέση του Ψηλογένη.
1’25” Σουτ του Αδόλφο, άστοχο.
1’30” Ο Μεγιάδο έκανε το σουτ, ο Σκαμπύλης έδιωξε σε κόρνερ.
4’06” ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ράγια ανοίγει το σκορ για τους Ισπανούς.
7’52” Ο Ερέρο μπλοκάρει το σουτ του Χατζηγεωργίου.
9’18” Δοκάρι για την Ισπανία σε προσπάθεια του Τσίνο.
9’57” ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σ. Γκονζάλεθ με κοντινή προβολή, διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενουμένων.
12’21” ΓΚΟΛ 0-3. Σκόρερ και ο Μεγιάδο.
13’05” ΓΚΟΛ 0-4. Ο Κάμπος βάζει το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.
15’46” ΓΚΟΛ 0-5. Ο Σεσίλιο ανεβάζει τον δείκτη του σκορ.
21’28” ΓΚΟΛ 0-6. Ο Αδόλφο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.
28’41” ΓΚΟΛ 0-7. Δεύτερο γκολ για τον Σ. Γκονζάλεθ.
28’57” ΓΚΟΛ 0-8. Σκόρερ και ο Τσίνο.
29’40” ΓΚΟΛ 0-9. Σουτ του Μπογίς η μπάλα στα δίκτυα.
34’17” ΓΚΟΛ 0-10. Δεύτερο τέρμα και για τον Μεγιάδο.
39’16” ΓΚΟΛ 0-11. Ο Σολάνο χρίζεται σκόρερ.