Πέτυχε το καρέ διαδοχικών νικών το ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας της ΕΝΠ στο ΓΣΠ με 2-0 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλογεβιτς… χτύπησε στην αρχή και στο τέλος του αγώνα, αφού ο Δώνης άνοιξε το σκορ στο 4’ και ο Σαρφό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η ΕΝΠ αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 44’, λόγω αποβολής του Έχμαν με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Έχμαν. Στο 84’ οι βυσσινί είχαν τη μεγάλη φάση με την μπάλα να χτυπάει δοκάρι κι έξω στην εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς, ενώ τεράστια ευκαιρία είχε και το ΑΠΟΕΛ στο 90’, με τον Μάριο Ηλία να περνάει και τον Κόστιτς, αλλά το πλασέ του βρήκε στο δοκάρι κι έξω!
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς (70′ Χριστοδούλου), Τσεπάκ, Γουΐλερ, Ντβάλι, Κρέσπο, Ντάλσιο (60′ Κοσταντίνοφ), Σαρφό, Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος (87′ Μπλουμ), Δώνης (70′ Εφραίμ), Μάγκλιτσα (70′ Ηλία).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλινγκίρης, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.
ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσιά (46′ Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46′ Βούκσεβιτς), Κατσιάρης (81′ Λόπες), Βουτσένοβιτς (70′ Ρουσιάς), Κοτσώνης, Λαμί (65′ Ντιαβαρά).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Λόπες, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Κολονίας, Φλουρής, Ντρέκσα, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ 1-0 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Δώνης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
8’ Σουτ του Λαμί, απέκρουσε ο Μπέλετς.
16’ Σουτ του Ντάλσιο εντός περιοχής, απέκρουσε ο Κόστιτς.
18’ Εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, μόλις έξω!
20’ Σουτ του Δώνη, απέκρουσε ο Κόστιτς.
33’ Κίτρινη στον Τσεπάκ για κράτημα της φανέλας σε αντίπαλο. Είναι η 3η του και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς του ΑΠΟΕΛ.
44’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Έχμαν για σκληρό φάουλ στον Μαρκίνιος!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-2 (3-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-1
ΚΑΤΟΧΗ: 65-35%

46’ Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω οι Κωνσταντίνου και Κορσιά, στη θέση τους οι Ντρέκσα και Βούκσεβιτς.
49’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ από κοντά στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Κόστιτς απέκρουσε!
57’ Κεφαλιά του Μαρκίνιος, μόλις έξω.
60’ Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Κοσταντίνοφ αντί Ντάλσιο.
65’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Ντιαβαρά στη θέση του Λαμί.
67’ Κίτρινη στον Τάσο Δώνη.
70’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ρουσιάς αντί Βουτσένοβιτς.
70’ Τρεις αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Ο Χριστοδούλου παίρνει τη θέση του τραυματία Μπέλετς (τραυματίστηκε νωρίτερα στο γόνατο σε σύγκρουσή του με τον Τσεπάκ), όπως επίσης οι Εφραίμ-Ηλία αντί Δώνη και Μάγκλιτσα.
76’ Σουτ του Μάριου Ηλία, μόλις έξω!
81’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Λόπες αντί του Κατσιάρη.
84’ Πολύ καλή φάση για την ΕΝΠ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς, δοκάρι κι έξω!
87’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπλουμ αντί του Μαρκίνιος.
90+3’ Νέα ευκαιρία για τον Μάριο Ηλία, ο οποίος εντός περιοχής δεν μπόρεσε να περάσει τον Κόστιτς κι έχασε την μπάλα.
90+3’ 2-0 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Με πλασέ του Σαρφό εντός περιοχής!