Μία μέρα σαν την σημερινή, 17 χρόνια πίσω, οι Καταλανοί υποδεχόντουσαν το «τριφύλλι» στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου του UEFA Champions League. Εύκολη υπόθεση για τους παίκτες του Ράικαρντ, οι οποίοι άνοιξαν το σκόρ μόλις στο 1ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Ολλανδού διεθνή μέσου Φαν Μπόμελ.
Περίπου 11 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ήταν η ώρα να λάμψει ο εκκολαπτόμενος αστέρας του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Έπειτα από αδράνεια της άμυνας των «πρασίνων», ο νεαρός Λιονέλ Μέσι έκλεψε την μπάλα και αμέσως μετά πρόλαβε να κρεμάσει τον Μάριο Γκαλίνοβιτς.
Το τελικό σκορ έγραψε 5-0 (καθώς διαμεσολάβησε χατ τρικ του Ετό), αλλά το αποτέλεσμα έχει μικρή σημασία. Διότι σε περίπτωση που ο Αργεντίνος σούπερσταρ ακούσει το όνομα του Παναθηναϊκού, πιθανότατα να χαμογελάσει ακόμα και σήμερα. Θα του θυμίζει πάντοτε το πρώτο του ευρωπαϊκό τέρμα, την αρχή των πάντων… ώστε να φτάσει στο 2022 και να μετρά πλέον 129, όντας πλέον ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης.