Άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση ο Βραζιλιάνος, ενώ στο Τσίρειο με τον Απόλλων κέρδισε το πέναλτι και το αξιοποίησε δίνοντας την τεράστια νίκη στο ΑΠΟΕΛ.
Ο Βραζιλιάνος, αποδεικνύεται έτσι ο παίκτης των ντέρμπι και μάλιστα των εκτός έδρας για τους «γαλαζοκίτρινους» δίδοντας 6 ολόχρυσους βαθμούς στην ομάδα του.
Έτσι κρίθηκε τι ντέρμπι στο Τσίρειο με το ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις να παίρνει την τεράστια νίκη πάνω στον Απόλλων με 1-0 και να είναι πάντα κοντά στην κορυφή και με τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο να μετρά τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Βουκασίν, Αρτυματάς (60′ Αλεσάμι), Πίττας, Ρέθιο (60’Σαχάρ), Ίλιεφ (60′ Νταμπό), Βα  (85′ Χέντι), Χαμάς, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι (70′ Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Ονγκέντα, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χάμπος, Γιόστεν

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ (80′ Μαρκίνιος), Νταουσβίλι (46′ Βιγιαφάνες), Μάγκλιτσα (70′ Ηλία), Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο , Σαρφό, Δώνης (90+2′ Σατσιάς)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου,  Τσεμπάκ,  Θεοδώρου, Πολυκάρπου,  Γουίλερ, Ντογκαλά.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Περίπου 6 χιλιάδες κόσμος βρίσκεται στις κερκίδες του Τσιρείου.
7′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας για χέρι του Νταουσβίλι. Ο διαιτητής ήταν κοντά στην φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
10′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Ζράντι έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
16′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα-σουτ του Φεράρι, η μπάλα πήρα κατεύθυνση προς τα δίχτυα, ο Γιοβάνοβιτς δεν αιφνιδιάστηκε, έπεσε στην κλειστή του γωνία και απέκρουσε την μπάλα.
23′ Προσωρινή διακοπή του αγώνα. Οπαδοί των δύο ομάδων μπήκαν στο γήπεδο.

Οπαδοί πιάστηκαν στα χέρια… και διακοπή στο Τσίρειο! (ΒΙΝΤΕΟ)

38′ Μετά από 15 λεπτά ο διαιτητής πήρε διαβεβαιώσεις ασφάλειας από την αστυνομία και επανήρχισε το παιχνίδι.
39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βουκασίν έπιασε την κεφαλιά από κοντά και έστειλε την μπάλα έξω.
41′ Απειλεί εκ νέου ο Απόλλωνας με την κεφαλιά του Πίττα η οποία έφυγε λίγο έξω.
45+1′ Ο Εφραίμ τρύπωσε στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά τον πρόλαβε ο Γιοβάνοβιτς.
45+2′ Καλό μακρινό σουτ του Μάγκλιτσα, έπεσε σωστά ο Γιοβάνοβιτς και απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.
45+12′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ έβγαλε απίστευτη μπαλιά στον Ντάλσιο ο οποίος άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Νταουσβίλι πέρασε ο Βιγιαφάνες.
55′ Κεφαλιά του Αρτυματά, έπεσε και απέκρουσε ο Μπέλετς.
58′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Λάθος του Αρτυματά, έκλεψε ο Εφραίμ, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
60′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Αλεσάμι, Νταμπό και Σαχάρ, έξω Αρτυματάς, Ίλιεφ και Ρέθιο
64′ Σουτ του Σαχάρ, έκοψε ο Ντβάλι.
70′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Ζράντι πέρασε ο Ντιγκινί.
70′ Αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ. Μάριος Ηλία αντί του Μάγκλιτσα.
71′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή ο Ηλία έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
80′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος στην θέση του Εφραίμ.
83′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μάριος Ηλίας κοντρόλαρε και αμέσως έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.
87′ Σουτ του Ντιγκινί, έπεσε και μάζεψε ο Μπέλετς.
90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
90+2′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς αντί Δώνη.
90+3′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Μαρκίνιος από τον Μαυρία.
90+5′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Μαρκίνιος δεν αστοχεί από την άσπρη βούλα. Έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιοβάνοβιτς ο οποίος δεν αντέδρασε καθόλου.