Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 πήρε η Φιορεντίνα στην έδρα της Σπέτσια με… ήρωα τον Καμπράλ στο 90ο λεπτό και ανέβηκε στη 12η θέση της βαθμολογίας μετά από 12 αγωνιστικές. Κακό ματς μεταξύ Κρεμονέζε και Ουντίνεζε που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Στο «Τζιοβάνι Τζίνι» η ουραγός Κρεμονέζε υποδέχθηκε την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος Ουντινέζε η οποία μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε με σουτ του Ντεουλοφέου το οποίο απομάκρυνε ο Καρνεσέτσι. Στο 19′ ο Οκερέκε με καρφωτή κεφαλιά λίγο έλειψε να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 35′ με σουτ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το την ομάδα του ξανά. Αυτή η ευκαιρία ήταν και η σπουδαιότερη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με τον Σιλβέστρι να λέει «όχι» στο δυνατό σουτ του Μπουανάιτο στο 49′. Η Ουντινέζε δεν κατάφερε να καταγράψει κάποια τελική σε όλο το υπόλοιπο του ματς και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Κρεμονέζε να εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη της νίκη στη Serie A.

Μεγάλη νίκη για τη Φιορεντίνα στην έδρα της Σπέτσια. Οι «βιόλα» με κεφαλιά του Μιλένκοβιτς στο 14′ προηγήθηκαν και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 18′ να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Γιόβιτς. Στο 35′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ενζολά με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Φιορεντίνα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ο Γιόβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά που έφυγε άουτ στο 57′. Ο Σέρβος, με πλασέ συνέχισε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο 72′. Λίγο πριν τη λήξη ο Καμπράλ με σουτ εξ επαφής έκανε το 1-2 για την Φιορεντίνα, υπογράφοντας το «τρίποντο» που έδωσε ανάσα στην ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο.