Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της και να αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην Φρανκφούρτη και την έδρα της Άιντραχτ, για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga, ωστόσο η Ντόρτμουντ ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1!
Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Άιντραχτ όμως να εμφανίζεται άκρως απειλητική στις αντεπιθέσεις. Η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα στο 21′ με τον Μπραντ, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και ασίστ του Μάλεν, πριν ο Κάμαντα απαντήσει για τους γηπεδούχους μόλις πέντε λεπτά αργότερα (26′), με όμορφο μακρινό σουτ!
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ είχε δοκάρι με τον Λίντστρεμ, ενώ η Ντόρτμοντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 52′, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ του Μπέλιγχαμ. Στη συνέχεια και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, η Άιντραχτ κυριάρχησε, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με το 1-2 να παραμένει ως το τελικό αποτέλεσμα.